Изтичащата 2009 г. ще е сред петте най-топли в света от 150 години - откакто се води статистиката, съобщи Би Би Си.

Британската метеорологична служба прогнозира, че ако няма необичайно голямо застудяване преди края на годината, средната температура ще е по-висока от миналогодишната. Това се обяснява с глобалното затопляне и намаляващият ефект от охлаждащия феномен Ла Ниня.

Според други източници 2009 година може да е дори на трето място сред най-топлите в историята.

Предишните 10 години са сред 15-те най-топли, откакто се води статистика.

През следващата година се очаква затоплящият феномен Ел Ниньо да повиши още повече глобалните температури.

Климатичните промени ще повлияят върху здравето посредством болести като малария и холера, но много от тези проблеми е възможно да се избегнат, ако се вземат адекватни мерки за борба срещу глобалното затопляне, съобщи Франс прес като цитира сп. "Лансет".

Резултатите от няколко изследвания, публикувани в "Лансет" преди международната конференция за климата в Копенхаген, показват "двойната полза" за климата и здравето от дейности, които целят да се намалят емисиите парникови газове.

Политическите лидери се забавиха с признанието, че истинското предизвикателство, свързано с климатичните промени, е възможността те да повлияят върху човешкото здраве и качеството на живота, заяви генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) г-жа Маргарет Чан. Недохранването и неговият опустошителен ефект върху детското здраве ще се увеличат. Високите температури ще предизвикат повече смъртни случаи, в частност сред най-възрастните хора. Освен това климатичните промени ще модифицират географското разпространение на вектори на болести, включително на насекоми, които предават малария и болестта денге, допълни тя.

Проектирането на градове, които са приветливи за пешеходци и велосипедисти, ще има по-голямо влияние върху здравето, отколкото производството на автомобили, които изхвърлят по-малко въглероден диоксид във въздуха, отбелязва "Лансет". Ползването като модел на Лондон и Делхи, където значителни градски зони са предназначени за пешеходци и велосипедисти, ще намали сърдечните
 заболявания и инсултите.

Със земеделието и храненето са свързани 10-12 на сто от световните емисии парникови газове. Намаляване на производството и консумацията на месо с 30 на сто от главните производители и подобряване на технологиите ще позволят да спаднат емисиите парникови газове и броят на сърдечно болните.

Намаляването на електроенергията, произведена от фосилни горива (газ, петрол, въглища), ще има двойна полза за климата и човешкото здраве, като се понижи замърсяването на въздуха.