
Петдесетина майки и бащи дойдоха заедно с бебетата си на протеста. Боряна Пандова е родила дъщеря си преди година и 1 месец. Тя е доволна от лекаря си, но също е била подложена на тормоз от медицински лица.
"Най-лесното нещо е да нагрубяваш и да унижаваш човек, който е безпомощен. жена, която ражда няма никакъв избор, защото тя не може да си стисне бебето и да реши да роди друг път", каза Боряна Пандова.
Протестиращите са избрали Първа АГ, защото имат информация за психически и физически тормоз над жена родила тук, след като отказала да подпише декларация за "Информирано съгласие".
По принцип е много хубаво родилките да бъдат информирани за раждането какво се случва, как се случва, да бъдат подготвени и физически и емоционално затова. Притеснявам се, защото съзнанието в болниците е такова, че няма елементарно човешко отношение, което е най-важното”, каза Росена Екимова.
Грубо отношение и обиди са най-често срещаното насилие срещу раждащите жени в българските болници, казват организаторите на протеста и заявяват готовността си да информират българските и европейските съдебни институции за всички конкретни случаи. Инициативен комитет за спазване правата на родилката и бебето връчи на директора на болницата протестна нота.
"4 хиляди раждания имаме тази година. Попитайте тези жени дали става въпрос за насилие. А иначе аз подкрепям тази инициатива за борба срещу насилието над жени, защото безспорно такъв феномен съществува в обществото", каза шефът на болницата доц. д-р Елиан Рачев.
Освен промяна в отношението, протестиращите искат и осъвременяване на болничните АГ практики.