
Днес църквата почита света Екатерина. Едно от поверията е, че на този ден жените не трябва да работят. Екатерина загинала за вярата си на 18 години, покровителка е на неомъжените жени. Повече по темата от Миролюба Бенатова.
С какво едно момиче на 18 може да остане в Християнската история и какво мисли за именния си ден една поетеса на 30, разказват Миролюба Бенатова и операторът Благой Момчилов.
Екатерина е живяла във време, в което не било модерно да си християнин. Дъщеря на християнка, която криела вярата си, Екатерина поела риска да демонстрира убежденията си.
В житието пише, че момичето спорило публично с царя и още 50 влиятелни езичници. Безсилен пред упоритостта й, която успяла да обърне вярата дори на царицата, царят заповядал Екатерина да бъде убита, на 18. Наричат я безстрашна изобличителка на езичеството.
"Чела съм, красиво, умно момиче. И когато заповядали да бъде убита, коловете се счупили, накрая я обезглавили", разказа поетесата Катя Начева.
Историята разказва още, че на 18 години Екатерина изучавала философия и литература. И нетипично за втори век след Христа, не бързала да се омъжва. Искала да срещне равен по хубост, ум и знание, какъвто не намерила.
На запад Екатерина е смятана за покровителка на учещите млади хора, на библиотекарите и писарите.
Катя Начева е писател с две книги зад гърба си. Трябвало да е Силвия, но станала Катя.
"Баща ми вика , че са ме кръстили на бойното оръдие "Катюша", а не на Света Екатерина".
Въпреки че на 18 Катя се омъжила, вместо да умре за вярата си, смята, че не е отстъпила от бунтарския си дух.
Днес нейната дума е отговорност - към близките, към писането. Катя не влиза в църква, защото трябва, и днес ще пропусне.