
Осем години са се вършили безобразия с държавния поземлен фонд, заяви днес на пресконференция във Варна министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, цитиран от БТА. Според него ще се окаже, че държавата е натрупала повече загуби от реализираните сделки с тези земи в сравнение с тези с горския фонд. По думите му няма дори опит да се направи регистър за държавния поземлен фонд и сега екипът на министерството губи време и човешки ресурси, за да изясни ситуацията.
Министърът съобщи, че от 30 ноември до 4 декември експерти от Главна дирекция "Земеделие" в ЕК ще направят проверка по първия слой от направената ортофотокарта на земите в България. След това ще започнат директните плащания за земеделските производители за декар площ.
Председателят на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева посочи, че в бюджет 2010 националните доплащания за стопаните стават от 100 на 220 милиона лева. По думите й вече е направено предложение земеделците да ползват облекчения по закона за корпоративните данъци.
Необходима е широка обществена дискусия за ползването на генномодифицираните храни, каза още Найденов. Той посочи, че по този въпрос няма единно становище в рамките на ЕС, а България няма държавна позиция. По думите му в дебата за изработване на националното становище трябва да участват не само министерството на земеделието, а и на здравеопазването, на екологията, както и цялото общество.
Александър Дьоринг от Европейска федерация на производителите на фуражи посочи, че в сферата на животновъдството не може да бъде избегнат вносът на генномодифицирани храни. Според него европейските фермери не разполагат с достатъчно количество соя собствено производство. ЕС трябва да разработи гранични стойности, тъй като е невъзможно да се внасят храни с нулево съдържание на генни модификации, посочи Дьоринг.