25 милиона лева - пари от държавата и от дарения, предназначени за лечението на деца в чужбина, са останали неусвоени през изминалите четири години. Причината за връщането на парите е тромавата администрация в специалния "Фонд за лечение на деца".

Божидара Павлова е едно от децата, оцелели въпреки тежката си диагноза и въпреки Центъра "Фонд за лечение на деца". Тя страда от терминална бъбречна недостатъчност. Това означава, че и двата и бъбрека не функционират и се е налагала незабавна трансплантация в чужбина.

Започва едно разтъкаване. Трябва ни такъв документ, трябва ни решение от Комисията за лечение в чужбина, ние го изготвяме, трябва и по другите държави да видим каква е цената. Вече си спомням, че документите отидоха при министъра. Оттам се започва едно ново чакане 2 месеца”, разказа Цветанка Павлова, майка на детето.

Божидара така и не дочаква държавната помощ. Междувременно семейството й набира средства от дарения и тя заминава на лечение в Москва. Майката не разбира бавенето и арогантното отношение на управата на фонда.

„Моля господин Добрев да свика Обществен съвет, а той ми казва: има си дата. Аз му казвам, че тя умира в Москва”, разказа Цветанка.

Както Божидара други също не получават отговор от Фонда за лечение на деца. Някои то тях така и не дочакват държавната помощ. Техният брой не се знае, защото във Фонда не са водили такава статистика. Не се знае и какво се случва с децата, на които са превеждани пари. Не се знае и колко детски живота е струвало протакането.

Одит на Сметната палата установява, че няма ясни критерии за размера на средствата, няма фиксирани срокове, болните трябва да кандидатстват пред няколко комисии. Липсва публична информация за фонда.

"Обществото предоставя определен ограничен ресурс за лечението на деца. Той трябва да бъде използван максимално ефективно. И не е въпроса да кажем, че тоя и тоя е престъпник, защото не е използвал ефективно тоя ресурс. Тук има типичния бюрократичен синдром”, каза проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата.

"Фондът, общо взето, връщаше толкова средства, колкото събираше Българската Коледа, което е парадокс. Защото от една страна има бюджет и има някакви средства в една институция. В същото време друга институция кара отново гражданите да даряват, за да може да бъде решен същия проблем", констатира Красимира Величкова, Български дарителски форум.

За щастие историята на Божидара завършва щастливо. Мечтае да завърши книгата, която пише и да е здрава.

Защо болни деца са на опашка пред фонда за лечение в чужбина, а милиони остават непохарчени? Утре в предаването "Тази сутрин" гост ще бъде директорът на фонда доктор Николай Добрев.