В Шумен, където планират изграждането на завод за боклук, отново се разгоряха спорове за и против. Иначе опити за изграждане на такъв завод се правят от 8 години. В момента, шуменският боклук и този на още 8 общини в областта се извозва към регионалното депо в кв. Дивдядово. Преди време от кметството предупредиха, че зрее криза с боклука. От фирмата - оператор на депото отчитат увеличаване на количеството на отпадъка с около 10%.

Средното количество, което се извозва от община Шумен и от останалите общини в 62 хил. Тона, съобщи Георги Георгиев - управител на "Титан - БКС" Шумен.

Въпреки, че капацитетните възможности на депото са по-големи, заради липсата на средства в момента то работи само с една от възможните общо 4 клетки. Ако всичките общини започнат да извозват боклука си по едно и също време, депото ще блокира, предупредиха от фирмата - концесионер.

Заводът за боклук, който като идея зрее от години би бил решение на проблема. Макар от фирмата - концесионер на този етап да са скептични, поддръжници на идеята за завода са убедени, че той ще промени цялата схема на сметопочистването в града.

Защото отпадъците в голямата си част вероятно директно ще постъпват без да се депонират и това е основната идея, коментира Христо Дечев, общински съветник.

Изграждането на завод за преработка на боклука, ще даде възможност чрез безотпадна технология от отпадъка да се произвежда и енергия. Това е в унисон и с идеята на правителството - през следващата година, общините да плащат и такса битови отпадъци, именно с цел по - малко да се депонира. Новата надежда за градежа на завода в Шумен са корейски инвеститори  с опит в създаването на фабрики за третиране на отпадъците. Те ще посетят града в началото на декември. От тях се очаква освен логистична и финансова подкрепа.