Екипът ни отиде на границата ни с Турция. До 1990 г. дърводелецът Стоян Джемпериев не е виждал изгрева там. Живял е в Царево, стария Мичурин, но преди никога не е стигал до там. Неговото родно село е било във втора гранична зона. И, за да стигне в първа, по-близо до морето, му е трябвал открит лист. Имало дори и вечерен час.
"Гранични войски, между другото те тогава не бяха гранични, тогава те само се казваха "офицери на гранични войски", а те бяха всички на Държавна Сигурност служители. Защото вечерните часове, които бяха в селата - 9 часа беше - от там - натам нямаш право да се движиш, нали? И трябваше да се спазват. И, ако се намереха хора, които да се движат, предполага се, че са се готвели да бягат в Турско", сподели той.
До 1950 г. той помни седем успешни бягства, но за убитите не знае колко са.
"Има убити момчета, единият беше, ако не се лъжа, абитуриент - Ефтим, 11 клас, като го убиха на границата. Понеже си имаше хора от нашето село, които са служили на същите застава, викаха "Като говедо рева там", спомня си Джемпериев.
Контролът по границата е изключително строг. Откритите листове се проверяват на всяка автобусна спирка. А от Царево до границата има 30 километра. Дори и човекът, който е поправял покрива на заставата, не е можел да премине от едната зона в другата без документа. При едно от пътуванията дъщеря му си забравя открития лист.
"И той казва -"аз правих ремонт на заставата и този ме познава, полковникът ме познава, обадете му се, че съм аз еди-кой си да ме пусне". Обаждат му се. Началникът на заставата казва - "след като няма открит лист, не може и няма да я пускате" и те си се върнаха обратно в Бургас. Не можаха да стигнат до собствената си къща", разказва още дърводелецът.
Изключение не са правели и местните рибари. Никой от тях не можел да излезе в морето без открит лист. Така, в продължение на 15 години сегашният кмет на село Изгрев Георги Георгиев, всеки месец е ходел до милицията за открит лист. Иначе, не може да си осигури заплатата.
"Всяка вечер, когато излизаш с лодката, идват граничните пред лодката, проверяват те по списък - да си вписан в екипажния списък и да имаш открит лист", заяви той.
Най-много пъти в морето е влизал един софиянец. С малко хитринки. Известният български сценарист Христо Илиев, познат като Чарли, успява да направи там 10 подводни филма. И да премине втора гранична зона след Ахтопол без проблеми.
"С едно малко екипче от хора ангажирахме, разбира се леко хитро така, един полковник - шеф на гранични войски от Бургас за консултант и благодарение на него имахме така по-лесен достъп до тука", спомня си режисьорът.
Близо до река Велека е имало и военна база. Чарли разказва, че днес от нея са останали само някои смешни надписи. Но, тогава е успял да заснеме страшни кучета, смразявали живота на всички местни хора.
Днес всеки може да мине по този мост. И да види остатъците от откритите листове.