
Съдия изпълнители започнаха да запорират банковите сметки на общини, заради натрупани дългове към частни фирми или защото дължат непосилни обезщетения за отчуждени земи на граждани. Карлово и Бобов дол са първите две общини със замразени банкови сметки. Застрашени ли са и други общини, провери Димитър Анестев.
При запор общините спират за неопределен период жизненоважни за всеки град плащания за гориво, храни и консумативи за детските градини и училища, както и преводи за улично осветление, за дейности по чистотата.
Опасността грози и други общини, тъй като заради кризата масово получават доста по-малко средства от очакваните местни данъци и такси. В началото на годината общините имаха дългове за 73 милиона лева. Към октомври сумата надхвърля 160 милиона лева, като се очаква в края на годината тя да надхвърли 200 милиона лева.
В Бобов дол например сметките са запорирани от фирма, която търси 300 хиляди лева за направени ремонти на улици, училища и площадки. Общината обаче има дългове и към други фирми.
В Карлово пък общината е със запорирани сметки не заради дълг към частни фирми, а защото съдът е задължил кмета да плати пет пъти по-голямо обезщетение за отчуждаване на земя, върху която да се построи Етнографският музей.
Оценката на Националното сдружение на общините е, че са застрашени и други общини. Освен за текущи разходи много общини са задлъжнели със стотици милиони лева към частни фирми и банки по линия на блокирани европейски проекти.
С пари по европейските фондове и оперативни програми се финансират около 800 проекта в различни общини на България. Като например проекти за канализация, улици, придобивки по линия на програмата за развитие на селските райони, дори по линия на САПАРД. За да стартират тези проекти, преди да бъдат замразени и за да не изпуснат сроковете, общините са теглили кредити за стотици милиони.
„Плащанията обаче не идват, представени са всички документи, удостоверени и проверени са разходите, но парите не идват. Общината няма вина за това че доста сериозни суми към фирмите изпълнители не могат да се погасят. А фирмата пък е внесла дължимото ДДС на държавата, а плащанията от управляващите проекти държавни органи ги няма”, обясно Каза изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова.
В момента общините са в патова ситуация. Проектите са спрени не по тяхна вина, но кредиторите било то банки или фирми са в правото си да блокират общинските банкови средства.
"Никой не може да издържи шест, седем, девет месеца да не получи плащания и никой не казва как да действаме. Тотално блокира своята дейност общината или тръгва да търси някакво разбирателство с доставчиците до периода на блокиране на средствата", посочи Чавдарова..
За да не се наложат масово запори върху сметките на общините, решението е само едно. По закон сега сметките на министерствата и държавните институции не могат да се запорират от частни кредитори. Общините искат с такава защита да се ползват и те. От сдружението очакват забавените плащания по програма Регионално развитие да бъдат отблокирани до края на годината.
По места се стига до сериозни конфликти с много фирми, които под една или друга форма са кредитирали общината и с месеци не могат да си получат парите. В кризата част от фирмите нямат никакви оборотни средства и са принудени да наложат запор, за да не фалират.