
От тази година започват първите стъпки за промяна на модела на финансиране на висшите училища, каза новият министър на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов в МОМН, предаде БТА.
По думите му това ще стане въз основа на международна оценка на университетите. Те ще имат основната издръжка, но някои висши училища ще получат средства с 10 на сто повече, а други - с 20 на сто. Оценката ще се направи от европейски екипи по няколко основни критерия, посочи Игнатов.
По думите му управляващите в продължение на 20 години, вместо да реформират образователната система, са предпочитали да изграждат изкуствена, статична номенклатура, която да им служи като опора, и така се е стигнало до това плачевно състояние, особено в университетското и в академичното пространство.
Това пространство е неподвижно, втвърдено и неефективно, заяви Сергей Игнатов. Той посочи, че науката трябва да се свърже с бизнеса.
Средствата за БАН за следващата година са колкото за 2009 г. - малко над 84 милиона лева, съобщи министърът. Той каза, че "парите за наука трябва да бъдат на проектен принцип, така, "на калпак", няма да се раздават, защото това са публични средства".
Според Игнатов БАН е изостанала в своето преструктуриране повече от университетите у нас, тъй като в някои от тях вече студентското мнение е много важно и се отразява върху заплатата на преподавателите. България има прекрасни учени на световно ниво, имаме институти с много голяма и дълга традиция, обаче
днешната структура на БАН, независимо от взетите мерки в началото на 90-те години, все още е същата, както по времето на СИВ.
Тук е основният проблем, тъй като българската наука отдавна не е тази до 1989 г., тя се трансформира много драматично. СИВ не съществува, България вече е член на ЕС, а по структура БАН все още е твърдо звено, посочи министърът.
Той отбеляза, че институтите на БАН, които са общо 69, на времето са били свързани с една икономика, която, добра или лоша, е съществувала и е имала осигурен пазар. Българската икономика и бизнесът ни вече са твърде интернационализирани и "търсят най-качественото, на най-добрата цена". Затова БАН се нуждае от едно преструктуриране и то е за добро, за да могат нашите учени наистина да получават едни достойни заплати, каза Сергей Игнатов.
Според него трябва да се разбере, че броят на институтите в БАН не е твърдо число, а пластично, променящо се във времето в зависимост от проектите. Това трябва да важи и за катедрите и факултетите в университетите, и за институтите. Световният опит показва, че най-успешни са тези научни и образователни институции, при които е разделено академичното от финансовото управление, посочи министър Игнатов.
Попитан дали е готов да предприеме и непопулярни стъпки в образователната система, Сергей Игнатов каза, че е готов на всякакви непопулярни мерки, които биха усъвършенствали системата, но ще се търси най-доброто за държавата решение за всеки конкретен случай.