Две седмици след началото на размяна на реплики между президента и премиера, в която беше замесена и съдебната власт, коментарът на главният прокурор. Борис Велчев заяви, че за съжаление прокуратурата и наказателното преследване са се превърнали в политически аргумент. И припомни, че редица знакови фигури в подземния свят са или в ареста, или на подсъдимата скамейка.

Темата "Красьо" не е изчерпана за съдебната власт. Това заяви главният прокурор Борис Велчев преди днешното заседание на Висшия съдебен съвет. Той увери, че ще започнат дисциплинарни производства срещу съответните магистрати, за които се знае, че са контактували с бизнесмена от Плевен Красимир Георгиев, известен още като Красьо Черния.  

"Оттук нататък следва втората част. И трябва дисциплинарната практика на ВСС да се обогати с дисциплинарните производства срещу съответните колеги, да се види дали всички трябва да бъдат наказани, дали всички заслужават едно наказание. Аз лично смятам, че не могат да бъдат наказани всички по един и същи начин”, каза Велчев.

Главният прокурор каза още, че не може да има самоцелно преследване на бивши управляващи, защото в една правова държава подобно действие няма как да стигне до съд. Според Велчев, за образуваните до момента дела има солидни доказателства, събрани от прокуратурата, но съдът е този, който ще определи тяхната тежест. Той каза още, че наказателна отговорност може да се търси не само от бивши, но и от настоящи политици.

Днес бяха обявени имената на още 12 магистрати от Висшия съдебен съвет, говорили с бизнесмена Красимир Георгиев, станал известен като Красьо Черния. Те обаче няма да бъдат разследвани.
Висшият съдебен съвет вече е започнал дисциплинарни производства срещу 18 такива магистрати.