Едва 105 от автобусите в столицата са пригодени за нуждите на хората с увреждания. Останалите над 600 коли са "забранена територия" за тях. Преди шест години Владимир Тафров се разболява от рак. Коварната болест засяга и костите му и оттогава той не може да се придвижва без патерици или инвалидна количка. Казва, че хората с подобна на неговата съдба, често се превръщат в затворници у дома. "Истинска битка" - така Владимир описва всеки път, когато трябва да се качи на автобус. Реално в някои от тях той не може да се качи.

Още преди 6 години всички коли на градския транспорт трябваше да бъдат приспособени за хора с увреждания - да имат нисък под и приспособление - рампа, която да слиза на нивото на самия път. Едва 17% от автобусите в Столицата отговарят на това условие. Затова Владимир подава жалба в комисията по дискриминация. Неговото искане - правото да се придвижва свободно като всеки друг човек.

Днес комисията по дискриминация разгледа жалбата му. Окончателното решение на институцията ще излезе през декември. Ако се установи, че в този случай има дискриминация, Столичната компания за градски транспорт ще трябва да понесе своята отговорност.

"Много е вероятно е съставът да направи задължителни предписания на СКГТ за превеждане на автобусите в съответната нормативна уредба", коментира Росица Георгиева от комисията.

И докато Владимир чака решението на комисията, той предлага и друго решение. Примерът взел от кмета на Амстердам - веднъж годишно му връзват краката, за да може да разбере какво им е на тези хора.

От Столичната община потвърдиха наличието на проблема. Плановете са догодина да бъдат купени 50 нови автобуса, приспособени за трудноподвижните хора.