
Планинската спасителна служба оказва помощ на над 2000 души всяка година. Най-честите причини за това някой да попадне в беда в планината, според спасителя Методи Тодоров, е лошата преценка за собствените възможности и условията в планината.
"Определено вече във високата планина обстановката е зимна и съответно всички начинания, които някой човек е решил да предприема, трябва да се съобразят с тази обстановка. Най-съществена е предварителната подготовка", каза спасителят.
Според него, едно от най-опасните условия в планината е мъглата и при прогнози за мъгливо време не бива да се тръгва на планина.
"Колкото и човек да познава терена и релефа, той се губи. От личен опит мога да го кажа, че без компас, без Джи Пи Ес, е изгубен в мъгла", предупреди Методи Тодоров.
Топлото време накара десетки хора да излязат в планината и в почивните дни. Тези от тях, които имат повече опит, съветват винаги да носите в раницата си храна, вода и шоколад за енергия. Ако сте решили да отидете на планина, не забравяйте топлото яке, дебелите чорапи и здравите обувки. Но най-важното - не забравяйте разума си вкъщи, защото планината е опасна, когато я подценим.