Църквата иска нови, по-високи цени на обредите. На свещеническа конференция Светият синод решава дали да актуализира ценоразписа. В момента православните храмове в страната сами определят колко да струват ритуалите. Това обаче, оказва се, е в разрез с разпоредбите на Светия синод.
Още в началото на 2007 г. синодът въвежда праг на църковните такси. Подобно на тавана на тарифите за таксиметров превоз, нито един свещеник няма право да взема повече от максимално позволеното. Още повече, че списък с цените трябва да бъде поставен на видно място във всеки храм. Всеки, който се е венчавал в църква или е кръщавал дете, знае, че това не е съвсем така. Защо? bTV направи своя проверка
В един ден наш екип присъства на два еднакви ритуала в две различни църкви. Кръщенето в едната струваше 70 лева, а в другата - 140. Обърнете внимание, че таксата, определена от синода за извършването на това тайнство, е 30 лева.
Откъде идва разминаването и къде отиват парите?
По 70 лева и братовчедите Георги и Мартин вече тържествено са встъпили във вярата. Това е цената, която храмът "Света Неделя" е определил за кръщенето. Малка обиколка из столичните църкви показва, че за ритуалите вярващите навсякъде плащат различно.
„Зависи и от църковния съвет, зависи от това дали се изпълнява от повече свещеници, дали има хор, както в случая”, коментира отец Антон, храм "Света Неделя".
Светият синод е този, който определя цените на ритуалите, а всяка отделна епархия трябва да се придържа към тях.
В базиликата "Света София" същият ритуал струва 140 лева. Малцина свещеници се съгласиха да застанат пред камерата ни и да говорят за пари. Всички разказват, че само с по-скъпи ритуиали могат да издържат църквата си.
Йеромонах Стефан е намерил друго решение за своя манастир. Лишил се е от 10 процента от възнаграждението си, а списъкът с цените за извършване на светите тайнства е залепен, така че всички да го виждат.
„Ако тези свещеници съберат общността си и я убедят да остави десет процента в храма, няма нужда тайнствата, които извършват, да бъдат с такава цена”, коментира йеромонах доц. д-р Стефан.
Разходите на един голям храм за отопление през зимата са около 5 хиляди лева на месец. Това донякъде обяснява защо цените са по-високи от определените от синода.
"Всички цени, определени от Светия синод, се поставят на видно място и се спазват стриктно!" А дали е така, кой ще ми каже? Свето венчание - 60 лева, света литургия - 2 лева, свети водосвет - 12 лева. За социално слаби вярващи, погребение може да бъде извършено безплатно”, каза йеромонах доц. д-р Стефан
Дали цените ще бъдат актуализирани, зависи от решението на Синода
Дотогава на хартия сватбата ще струва 60 лева, а на практика - поне 150. Църковните служители, с които разговаряхме, са на мнение, че актуализацията на цените трябва да се случи час по-скоро. Те дадоха за пример официалната цена за една сватба и невъзможността 60 лева да бъдат разделени между цял хор и свещениците.