Москва не иска да свали цената на проекта и дори обяви, че може да се откаже от строителството на централата, ако окончателната сума бъде под 6 милиарда и 400 милиона евро. Руската страна ще чака решението на кабинета - строим ли "Белене или не", до пролетта. След това ни чакат неустойки. Това предупреди на специална среща с българските медии в Москва президентът на държавната корпорация Сергей Кириенко.

В централата на "Росатам" Кириенко парира намеците на българския кабинет цената за "Белене" да бъде фиксирана далеч под сегашната от 6,4 милиарда евро.

"Цената от пет милиарда евро въобще няма да я обсъждам. Това е толкова безсмислено и няма как да се случи. Ако правителството на България се откаже от искането си да има фиксирана цена в следващите години и ако говорим за цена от сегашния момент, то в никакъв случай тя няма да е пет милиарда евро, но може да е по-малко от 6,4 милиарда", заяви Кириенко.

Президентът на "Росатом" призна, че преговорите с Бойко Борисов са много трудни и изрази надежда при посещението си в София следващата седмица все пак двете страни да постигнат съгласие. Според Кириенко Русия е готова да притежава сто процента от АЕЦ "Белене", защото вярва че централата ще е печеливша. Правителството ни обаче не е съгласно. "Росатом" ще настоява да притежава поне 26 процента от акциите в централата и така да се осигурят пари за продължаване на строежа.

Кириенко разкри, че в момента имало интерес от европейски енергиен и финансов инвеститор към Белене. Разчетите на "Росатом" показват, че централата ще се изплати на 20-та година от нейното пускане, а е проектирана да работи 60 години. От строежа й в икономиката ни щели да постъпят два милиарда евро чрез българските фирми подизпълнители.

От "Росатом" не скриха, че дават срок на кабинета да се договорят за "Белене" до пролетта. Ако няма сделка, оборудването за втората атомна централа ще бъде изпратено в друга страна, а държавата ни ще бъде натоварена да изплати един милиард евро компенсация и неустойка по договора.

"В Белене са вложени вече 400 милиона евро, а глобите и компенсациите ще са за един милиард евро. Така че като цяло България може да загуби милиард и половина евро", заяви Кириенко. Като цяло обаче от "Росатом" все още са оптимисти, че "Белене" ще се случи.