В bTV Новините вече ви разказахме за нов вид измама в сайтовете за запознанства, при която мошениците общуват само със самотни жени в интернет. След като спечелят доверието им, измамниците искат пари назаем.

Всичко започва с покана, и то винаги от страна на измамника. Макар че историите, с които мошениците се представят, са различни, в тях има характерни черти, които могат да ни подскажат, че може би сме жертва на измама.

В повечето случаи измамниците се представят за американци, 45-55-годишни. Предпочитаните от тях професии са: военни, които са на мисия, или мъже със сериозен бизнес, които пътуват по цял свят; материално осигурени, търсещи жена, с която да прекарат остатъка от живота си. Често измамниците казват, че са овдовели или са разведени от години, винаги с едно или повече деца.

Насочват се предимно към жени на средна възраст, които в статусите си са посочили, че нямат партньор и искат сериозна връзка. Измамниците на практика нямат изисквания - нито към възраст, нито към външен вид, образование или брой деца.

Екип на bTV Новините се срещна с една от хилядите жертви. Тя отказва да покаже лицето си от страх, че не знае кой седи зад профила в интернет. Разказва своята история - разведена е отдавна, търси спътник в живота. Преди две години се регистрира в сайт за запознанства. Там се запознава и с Лари Уолф - американец, който работи в Нигерия като минен инженер, вдовец, с едно дете.

"Те не са много агресивни, не разчитат на бърза връзка и печелене на пари. Връзката е по-продължителна, с плавен подход”, обясни жената.

Мошеникът действа по познатата схема - след два месеца и безброй любовни имейли, "Лари" й иска пари назаем... Пише, че е изгубил кредитните си карти и трябва да се върне в САЩ, за да може отново да си извади такива, но няма пари за това.

Жената му изпраща 300 лева... с това историята им приключва!

Оказва се, че тя се е разминала доста леко. В отдел "Компютърни престъпления" на ГДБОП са получавали жалби на хора, ужилени с 35 хиляди евро. Ясно е и кой стои зад тези измами. Оказва се, че не са американци, а нигерийци и ганайци!

Тъй като в тези случаи става въпрос за измами с международен обхват, от полицията предупреждават, че дори и престъпната група да бъде разкрита, почти няма вероятност жертвите да получат парите си обратно.

Съветът на полицаите е хората никога да не дават пари, още по-малко личните си данни, защото могат да станат жертва на доста по-голяма злоупотреба или измама.