"Засега няма запис на похищението. Точна информация за начина, по който е похитен Румен Гунински също няма. Всичко се опира на описанията на очевидците, които са присъствали там, а както знаете – те по някой път са субективни". Това заяви специално за bTV Новините директорът на Института по психология на МВР Неделчо Стойчев.

С него разговаря репортерът ни Миролюба Бенатова.

М. Бенатова: Поискан ли е вече откуп? Заговори се за 1 милион лева?

Н. Стойчев: Не, засега няма поискан откуп (...) На този етап не е установен контакт между похитителите и роднините на отвлеченото момче.

М. Бенатова: До този момент всички анализи сочат, че извършителите са най-общо казано - от една група. Има ли нещо, което да сочи в начина, по който се извършват повечето отвличания, че извършителите са едни и същи?

Н. Стойчев: Принципно погледнато, извършителите на отвличания действат по един и същи начин – похитяват набелязаната жертва, държат я някъде и искат откуп. Информацията по случаите на отвличания, които станаха в България през последните години, се анализира от МВР, но на този етап не може да се каже, че извършителите са от една и съща група.

М. Бенатова: Има ли особени белези на похитителите, които да ви карат да мислите, че са достоен противник?

Н. Стойчев: Реализацията при задържането на подобни престъпници до този момент е много малка, така че, при всички случаи, те са достойни противници.

М. Бенатова: Може ли да се каже, че има нещо, което обединява жертвите? Че са подбирани по някакъв признак?

Н. Стойчев: Основният признак на избор на жертвите е това, че са богати или - че са деца на богати. Но също може да се каже, че това са хора, които по някакъв начин са легализирали парите си и са в по-добър статус в обществото и престиж, и са доста над средното ниво като интелигентност, тъй като все пак, когато се дава откуп, трябва да се водят преговори, а с интелигентни хора по-лесно се преговаря.

М. Бенатова: Може ли да се каже, че някой демонстративно, освен заради парите им, им показва, че не са недосегаеми?

Н. Стойчев: Изводите, че някой по този начин им посочва, че не са недосегаеми, са интересни, но не са особено достоверни. И в никакъв случай не мога да приема тезата, че тези, които извършват отвличания, го правят с идеята за социална справедливост. Точно обратното – мотивите са им преди всичко егоистични и меркантилни.

М. Бенатова: Какво пречи на МВР да има някакъв пробив?    

Н. Стойчев: Има обективни и субективни пречки. Това, което в последните години препятства сериозно е: първо - техническото оборудване. За да се стигне до похитителите, трябва да има достатъчно добра техника, с която да бъдат проследени. Първото правило на тези, които отвличат, е да се запази животът на похитения. Това силно ограничава МВР да приложи специфични средства

М. Бенатова: Дали един закон, който ще ограничи правата на хората, най-общо казано, напр. ще забрани откупа - смятате ли, че ще може да помогне?

Н. Стойчев: Аз съм на мнение, че въвеждането на някои ограничения – не само законови, но и изпълнението нва някои действия от страна на служителите на реда и на закона би довело до ограничаване на похищенията, тъй като, в крайна сметка, похитителите трябва да знаят, че и те не са недосегаеми.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето