Една година след като започна работа, фонд "Ин витро” вече е приел документите на над шест хиляди и 600 жени. Вече са родени и първите бебета, с платени от фонда процедури.

Сред щастливите двойки обаче не попадат тези, при които бъдещата майка е навършила 43 години. Оказва се у нас жените навършили тази възраст не само не могат да кандидатстват за държавно ин витро, но нямат право по закон и сами да си заплатят оплождане. Ани Салич попита защо е така:

Ако сега в Гърция жените получават безплатно ин витро до 50-годишна възраст, а в Турция до 45 години, то у нас в наредба 28 на Министерството на здравеопазването е записано, че право на асистирана репродукция имат жените до 43-годишна възраст.

Елена е на 44. Тя може да забременее, но има проблем при мъжа й, което налага ин витро. По закон обаче й е забранено.

Ани Салич: И вие сте осъдена да нямате дете?
Елена: Да, трябва да отидем в чужбина например, а не всеки може да си го позволи. А ние искаме да си раждаме децата в България.

В правилника на Фонда за асистирана репродукция няма възрастово ограничение, но според действащата наредба 28 и докторите, и администраторите трябва да се съобразяват с наложеното ограничение - до 43 години.

"Сега половината доктори са против вдигането на възрастта, а половината са "за”, но трябва да се съобразяваме изключително с медицинските показатели, защото често се получават и малформации”, коментира шефът на Фонда д-р Николай Лалев.

Без малформации е родила близнаците си най-възрастната майка на бебета ин витро в света  - 70-годишна индийка.

В България до преди да влезе в сила Наредба 28, майка на ин витро близнаци е успяла да стане 520-годишна жена от Благоевград.

Само интереса на политиците към промяна на Наредба 28 може да гарантира, че и българките над 43 ще получат шанса да изпитат щастието на една млада жена, която от 7 години се бори със стерилитета.

"И някъде за 3 месеца бях готова с изследванията и направихме ин витро - и сега съм бременна с близнаци", сподели младата майка Веси.