Кабелите на телевизионни и интернет доставчици продължават да висят между блоковете и да ги опасват отвън, въпреки забраната и глобите, които се налагат от години. Освен, че е грозно, това причинява и неудобства на живеещите в блоковете. Пречи на санирането и боядисването, например.
Пълното отчаяние от институциите доведе домоуправителя на блок 40 в ж.к. "Младост" пред вратата на bTV. Заради проблема с висящите кабели на телевизиите и интернет доставчиците, той ни потърси за помощ.
"Oт година и нещо водим разговори с кабелните оператори. Не могат да се санират етажите, прозорците са разбити, заковал съм ги, висят отвсякъде. Решихме да боядисаме целия вход, искат ни 16 000 лв., но бояджиите искат кабелите да бъдат вкарани в пластмасови тръби. Заместник-кметът ми каза - ми срежете ги, нона мен съвестта не ми позволява", разказва мъжът.
Екипът ни се обърна към представители на доставчиците на интернет, за да разберем на практика възможно ли е законовата забрана кабелите да висят извън сградите да бъде спазена.
"Чисто формално да се скрият е възможно, трябва да минат през подземните канали на БТК. Процесът е труден и скъп и икономически е невъзможно. Да се срежат кабелите значи да спрем да работим. Една инициатива да се премахнат неизползваните кабели би решила в голяма степен проблема", смята Теодор Захов.
Екипът откри един от малкото софийски интернет доставчици, който плаща по 60 000 лева на месец наем на БТК, за да ползва каналната й мрежа.
Тежката процедура по включването и прокарването на нови, допълнителни кабели под земята, забавя най-малко с десет работни дни приобщаването на нови клиенти.
"Обикновено на клиентите като им кажа, че ще ги включим след половин месец, отиват веднага при друг оператор, който не спазва регламента, кабелите са му външни и може да го включи на другия ден", обяснява Андон Симеонов.
Спазването на закона излиза с 40% по-скъпо на кабелните телевизии и интернет доставчиците. Затова повечето от тях предпочитат да си платят глобата и да нарушават разпоредбите.
