
У нас близо 1000 души се нуждаят от трансплантация на орган. Това обявиха днес в Министерството на здравеопазването по повод Световния ден на донорството - 4 октомври. Най-много пациенти - 868 имат нужда от бъбрек, като 14 от тях са деца, а 109 са пациенти на възраст до 30 години.
От трансплантация на сърце се нуждаят 40 болни, от които едно дете и четирима пациенти на възраст до 30 години.
54 болни чакат за трансплантация на черен дроб, от тях осем деца и петима пациенти до 30 години.
За миналата година у нас девет са трупните донори, които са били в мозъчна смърт. Десет са били живите донори, дарили бъбрек, каза Димитър Брънков - д-р на дирекция "Развитие и контрол на трансплантацията" в Изпълнителната агенция по трансплантация /ИАТ/.
Регистрите на ИАТ сочат, че до 2004 г. досега у нас са направени 142 трансплантации на бъбрек, 43 - на черен дроб, 13 - на сърце. По данни на единствената болница в страната за трансплантации на стволови клетки от донори през последните седем години са извършени около 60 трансплантации на стволови клетки от донор.
Около 8-9 милиона лева ще бъдат необходими за органна трансплантация у нас за следващата година, съобщи доц. Вилиян Платиканов, съветник на министъра на здравеопазването.
Според доклад на Европейския парламент от 2008 г. повече от 60 000 пациенти в Европа се нуждаят от трансплантация на орган. Десет човека на ден умират докато чакат даряване на органи. Изследване на "Евробарометър" от 2006 г. показва, че отношението на българите към донорството е по-малко позитивно в сравнение с отношението на останалите европейци. Според проучването в сравнение с другите европейски страни у нас два пъти по-малко хора обсъждат темата за донорството. На въпрос дали биха дарили органи 40 процента от българите са отговорили положително, при 56% за ЕС.
От МЗ предвиждат подобряване на информираността на обществото у нас, както и организацията на донорството.
Предвижда се сайт за специалисти, на който ще бъде обявяван всеки случай на донорство. От МЗ разработват нови правила, с които да се синхронизира работата между донорските екипи и екипите за трансплантация, както и болниците, където може да се извърши трансплантацията. Подготвят се и критерии за пациенти, които биха могли да бъдат реципиенти на органи, като идеята е който има най-голяма нужда той пръв да получи орган, каза доц. Платиканов.
Той допълни, че се актуализира наредба 29 за финансиране на дейностите по трансплантация. За трансплантация на черен дроб се предвижда финансирането да стане 100 000 лева. Една бъбречна трансплантация се замисля да бъде от 45 000 до 50 000 лева, а присаждането на сърце - от 100 000 до 120 000 лева. За трансплантация на сърце и бъбрек са нужни 140 000 лева, а за бъбрек от трупен донор се предвиждат 10 000 лева.
Според проф. Милан Миланов от "Пирогов" в донорството в България има морален проблем, който е обществен. Донорството не се подкрепя от обществото и църквата, заяви Миланов.
Реципиентската база у нас е слабо подготвена и не се наблюдава добре, смята той. Миланов даде пример с Турция, където още преди 20 години имамите в края на всяка молитва са били ангажирани да прокламират донорството.
Най-големият страх на обществото е от неточната диагноза - мозъчна смърт, смята Миланов. Той заяви, че у нас има всички условия за извършване на трансплантация, основният проблем е че тя трябва да се национализира, да има единна национална система за донорство. Имаме нужда и от болница за трансплантация, добави Миланов.