Може ли да се окаже, че у вас живеят хора, които не познавате? Нещо повече, може ли да се окаже, че няма как да ги изгоните? Гергана Ташева от София е собственик на апартамент в квартал Дружба вече 12 години. Когато си купува жилището не подозира, че ще получава кореспонденцията на човек, когото не познава. Търсят го и от полицията.

„Това ми е цялата документация. Жалбите... искам да отпиша някого, който не живее у нас и не познавам. И няма никакъв начин. Предполагам, че му е постоянния адрес, защото му пристига цялата кореспонденция у нас - от общината за местни данъци, от застрахователни компании, от полицията го издирват. В база данни население е регистриран на този адрес”, каза Гергана Ташева.

Преди пет години Гергана пуска жалба в 8 РПУ и две години по-късно няма движение по нейния сигнал. Тогава се оплаква в Столичната дирекция на полицията, откъдето са по-отзивчиви, но не и по-полезни.

Казаха, че са го издирили и открили, но той отказал да подпише предупредителния протокол без адвокат. И до там. Не го познавам този човек. И най-лошото в тази ситуция е, че никой и нищо не може да го отрегистрира. Разчита се на неговата добра воля. Абсолютно - въртя се в кръг и нищо не мога да направя. Абсолютно нищо, разказа Ташева.

Така миналата седмица Гергана стига до общината, където разбира, че по закон има право да възрази срещу нечия регистрация в нейната собственост. Кметът на района, където живее Гергана, потвърждава, че тя има право да се жали, но той няма право да отпише някого от адреса й. Даже по закон не може и да контролира на какво основание някой иска да живее у тях.

Според Закона за гражданската регистрация не се изисква да се доказва, че собственикът на апартамента е съгласен да се водите на неговия адрес. В някои общини искат нотариални актове или нотариално заверено съгласие, но не навсякъде, казва кметът Йордан Томов.

Ако трябва да ги изискваме тези неща, ние нарушаваме закона, обясни Йордан Томов, кмет на района. Такива случаи имало често.

„Като дойде някой да се регистрира, трябва де промени законът, общината да изисква нотариален акт и разрешение от собственика”, каза Томов. Промените трябва да приеме парламентът.