
Скандал с нелегитимно обучение във врачанския филиал на Медицинския университет - София (МУ). Повече от година завършилите за медицински сестри във филиала не могат да получат дипломите си.
През 2004 година Петя Димитрова кандидатства в Медицинския университет - София. Приемат я и е разпределена в колежа във Враца, където се обучава редовно за медицинска сестра.
"Първо сме приети тригодишен курс на обучение, след което на третата година те казват, че трябва още една година да учим за бакалавърска степен, при което се обучаваме четири години, внасяме таксите, които са ни заложени, държиме всички изпити", разказва Петя.
За този период тя е внесла над 1000 лева семестриални такси. Никой от ръководството обаче не я уведомява, че заради започналото преструктуриране на колежа във филиал на столичния медицински университет 22 студенти и още хиляда, провеждащи надбазово обучение, ще имат проблем с дипломирането си.
"Престъпление. Не мога да разбера, след като са разбрали, че нямат право да обучават студенти, защо не са ни пренасочили към други филиали", недоумява младата жена.
Потърсихме за коментар директора на учебното заведение във Враца. От шефовете си в София обаче доцент Пенка Маринова получи указание да не дава изявления.
"Аз искам да помогна и търсим разрешение, но чухте, че аз отказвам интервю", каза доц. Маринова.
Скандалът обаче е налице, защото година и три месеца след успешно издържаните държавни изпити 25-годишната Петя и колегите й все още са без дипломи и дори са застрашени да загубят работата си.
"Защото се опасявам, че Инспекцията по труда ще ме глоби за това, че аз на длъжност "медицинска сестра" съм назначила неправоспособно лице", коментира д-р Евгения Попова, работодател на Петя.
За проблема е сезирана и прокуратурата. Петя и колегите й искат да знаят и къде са потънали парите от следването им.
Не е ясно дали бъдещите медицински сестри, които в момента се обучават във Враца, няма да последват съдбата на героинята от репортажа. Отговорът на Министерството на образованието - в периода 2006-2009 година колежът не е имал право да обучава студенти.
