Покупките на жилища "на зелено" бяха атрактивни до преди година-две. След края на строителния бум обаче все повече фирми не успяват да довършат започнатите строежи.
В Пловдив 20 семейства се оказаха излъгани и въпреки че са платили, останаха без апартаменти.

Комплекс "Колодрума" е на един от изходите на Пловдив. Строителната фирма обещавала да вдигне седемте жилищни блока за около година. Бъдещите собственици на апартаменти чинно си плащали вноските до момента, в който строежът внезапно спрял. Хората разбрали, че има нещо гнило, чак когато блоковете били обявени на публичен търг от банка кредитор.

"Вноските, които съм превел по предварителния договор не се знае къде са отишли. Банката казва, че с тях не е погасяван кредитът. Ако броим и агенцията, която ме свърза съм изгорял с 15 000 евро", обясни Огнян Христов.

Част от хората се страхуват и крият лицата. Те все още се надяват на чудо.

"Аз изгорях с 60 000 евро, цялата стойност на моя апартамент с гараж беше 62 000 евро, имах за цел да го купя този апартамент за сина ми, затова си продадох по-голямото жилище".

"Живея наблизо, наблюдавах процеса на строежа, познавам единия от собствениците и банката ме увещаваше, че няма проблем. До момента съм платила 37 000 евро кеш".

Въпреки платените пари, собственици на имотите не са хората, а банката, в която е ипотекиран строежът.

"Собственици са тези, които са платили на 100%, за които банката е заличила ипотеката, те изобщо не са включени в публичната продан. Останалите хора са такива с предварителен договор и са плащали по този договор. Но те към момента не са собственици", заяви Людмила Мурджанова.

Пострадалите ще се борят съдът да обяви предварителните им договори за окончателни, за да получат собствеността си. Другият вариант е да търсят парите си от и без това фалиралата фирма.

Според юристи сключването на по-изгодна сделка "на зелено" не е причина да рискувате парите си.

"Правната култура и на самите граждани трябва да е на по-високо ниво и да знаят, че когато става дума за по-високи суми - трябва да се обръщат към специалисти", съветва Красимир Анадолиев.

Юристът проучва имота и предлага способ да се гарантират и двете страни. При покупка на недовършени жилища, например, собствеността би могла да се прехвърли на груб строеж, а останалите вноски да се гарантират с ипотека.

"Т.е. от една страна купувачът е гарантиран, че е получил собствеността на груб строеж, а от друга страна продавачът ще е гарантиран, че ще си получи, остатъка от сумата", обясни Красимир.

Собствениците на фалиралата фирма, която трябваше да предаде на хората новите жилища, от месеци са с изключени телефони. Нямат офис, личното им имущество също е обявено за продан. Очаква ги и забрана за напускане на страната.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето