
Община Пловдив поведе борба с хората, които рисуват графити по обществените сгради. Вместо забрана обаче, общината изгради специални платформи, на които рисуването с цветни спрейове не само не е забранено, но и се дават награди.
Графитите в Пловдив се срещат на всяка втора крачка. Те красят мостове, подлези и обществени сгради. И тъй като мястото се оказва недостатъчно за изява на младите таланти, те започнаха да драскат по къщите на хората. Стотици оплаквания на граждани заливат всекидневно общината.
По нареждане на кмета в града вече се монтират 30 платформи, върху които любителите на графити могат да рисуват свободно.
"Това са бетонни панели на които момчетата могат да рисуват свободно, без да се притесняват. След месец общината ги пребоядисва и те се драскат наново", обясни Радослав Кошински, управител на общинска фирма "Чистота".
Младежите казват, че творят изкуство, което се разбира от отбран кръг хора и затова остават неразбрани:
"От моя клас никой не драска, само аз, но само вечер, защото през деня трябва се криеш, че като те хванат те глобяват и викат вашите", признава 13-годишният Йордан Витанов.
"Аз не мога да драскам още със спрейове, драскам с маркери, защото спрея трябва да го стискам силно", обяснява 9-годишният Иван Георгиев.
Младежите възприемат добре идеята на общината, затова част от паната вече са изрисувани и се налага повторното им боядисване.
Колкото повече рисуват по специалните стени, толкова по-малко изписани сгради ще има, надяват се общинарите.