Банда измамници беше арестувана, докато прехвърляла поредния заграбен с фалшиви документи имот, собственост на нищо неподозиращо столично семейство. Задържани са седем души, като повечето от тях вече са регистрирани за подобни престъпления. Единият от участниците в бандата е адвокат. Как може да се окажете на улицата, без въобще да подозирате, разказва Асен Иванов.

През 2002 година Иван Смолецов купува за сина си апартамент в столичния квартал "Света Троица".
Парите събира от тежък гурбет в Либия. Чрез брокер пуска жилището под наем и си мисли, че всичко е наред. Докато не получава обаждане от полицията, че без да знае имотът му е продаден.

"Аз не знам, от един момент почна да ми лупа сърцето. Дойдоха двама мъже и една жена. Извадиха папките. Това, това, това. Показват ми пълномощно. Тоя подпис не е мой. Така и така. Всичко е фалшименто",  разказва Смолецов.  

Оказва се, че според документите Иван е дал пълномощно на жена, която въобще не познава. Жената има препис и от нотариалния му акт.

"Как са се сдобили с него, не знам. Може въпросните брокери да са го снимали и да са го дали на майсторите и те да са направили далаверата".

Имотът на Смолецови е спасен  в момента, в който фиктивни купувач и продавач изповядват сделката. При акция на полицията и прокуратурата са арестувани седем души. Шестима от тях са криминално проявени.
Следенето на групата започва преди две седмици. Фиктивният продавач на имота на Смолецови е трябвало да получи 1000 лева за работата си, а на купувача е обещана кола.

"Определено действията им не са хаотични, а са добре подготвени и организирани. Не е въпрос на случайно хрумване за този имот или за друг апартамент. Всичко това са едни роли, които са разпределени. Вие се занимавате с телевизия, аз съм полицай, а те се занимават с това", обясни комисар Апостол Славов.
 
Според източници на bTV групата е "работила" по още един имот. За обвинението, което е повдигнато те могат да получат до 10 години затвор.

"Разследването е в начален етап и според колегата, който работи по случая има всички необходими доказателства. Все пак са хванати на мястото и това трябва да е достатъчно", смята Божидар Джамбазов.

За Иван Смолецов остава да се кръсти, че за разлика от много други му се е разминало:

"Те не са случайни. То колко ли хора са изгорели, сигурно. Ама късметът е на мене, че за една бройка да се събудиш и да си на улицата".
 

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето