В археологическия резерват Яйлата започна укрепване на скалната църква "Св.св. Константин и Елена", съобщиха от историческия музей в Каварна.
     
Община Каварна е възложила на специализирана строителна фирма да извърши аварийно укрепване на свода на църквата, която е най-силно засегната от земетресението на 5 август.
     
Укрепването се извършва по препоръка на заместник-министъра на културата Тодор Чобанов, който пристигна на оглед в резервата по настояване на премиера Бойко Борисов. Министър-председателят посети село Камен бряг и Яйлата на 7 август.
     
Община Каварна вече завърши монтажа на предпазни парапети край скалния некропол на археологическия резерват. Те са монтирани в зоната, която се посещава най-много от туристи и посетителите са застрашени от пропадане от стръмния скалист бряг, добавиха от музея.
   
След като бъде укрепен сводът на църквата, ще започне и реставрация на помещението, средства за която ще бъдат преведени от Министерството на културата, каза при посещението си в Яйлата заместник-министърът на културата.
     
Скалната църква "Св.св. Константин и Елена" се помещава в една от картотекираните 101 пещери-жилища в Яйлата. Църквата разполага с три отделения, последното от които е с отдушник. Специалистите сочат, че през ранното Средновековие пещерата е използвана за религиозна дейност.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето