Националното сдружение на общините в България настоява между първо и второ четене на бюджета за 2011 година в парламента да бъдат направени промени, с които да се отпуснат още 100-120 милиона лева на общините. Това каза председателят на НСОРБ Дора Янкова на съвместна пресконференция на сдружението със синдикатите в централата на КНСБ.

Петдесет и два милиона лева са необходими за администрация, пътища, зимна поддръжка, а останалите за услуги в секторите образование, здравеопазване и култура. Исканията на сдружението се подкрепят от синдикатите, които започват срещи с парламентарните групи по темата, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.

От сдружението настояват субсидията за общински пътища да се увеличи със 7,5 милиона лева - от 42,50 на 50 милиона лева, с което да се осигури поддръжката поне на пътищата до училищата, болниците и други центрове за публични услуги.

Средствата за зимна поддръжка да бъдат увеличени от 14 на 20 милиона искат още от НСОРБ. Увеличаване на капиталовата субсидия за поддръжка на общинската инфраструктура с 22,3 милиона лева от 27,7 на 50 милиона лева, увеличаване с 14 милиона лева на средствата за запазване на административния капацитет искат още от общините.

Янкова определи исканията на сдружението като изключително скромни. Според нея е тревожно намаляването на съотношението бюджет на общините към БВП /под четири/, което поставя под съмнение финансовата децентрализация и е обръщане в посока централизация - недопустимо за европейска страна.

От НСОРБ настояват 2 процента от подоходния данък да стане местен, за да има стабилност в местните финанси. В общините непрекъснато намаляват собствените приходи - през 2009 година те са загубили над 300 милиона лева, като тенденцията продължава и през 2010 г. и досега загубите надхвърлят 410 милиона лева. Намаляването на приходите застрашава осигурявания досега баланс във финансирането на част от делегираните от държавата дейности чрез дофинансиране от общините с местни приходи, отчитат от НСОРБ.

Неразплатените задължения на общините са нараснали драстично, като сега са почти 200 милиона лева. С такива задължения са вече 60 процента от общините.

Според синдикатите, със заложеното в проектозакона за местните данъци и такси

един "среден" апартамент ще се превърне в луксозен

Това коментираха вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков и финансовият експерт на КТ "Подкрепа " Мика Зайкова на съвместна пресконференция на НСОРБ със синдикатите в централата на КНСБ.

В проекта на закон е заложено, че ако данъчната оценка на жилището надвишава дори с лев средната за общината, то данъкът се увеличава с 30 процента, обясни Ненков. От синдикатите се обявиха против промяната.

Според Ненков е необходима промяна на формулата така, че с колкото процента е по-висока данъчната оценка от средната, толкова процента да е по-висок данъкът. Трябва да се обсъди с НСОРБ дали базата за средна оценка трябва да е община, район или населено място, смятат от синдикатите.

Законопроектът е минал на бюджетна комисия към НСТС. Според синдикатите е задължително законът да мине през тристранен съвет, преди да бъде приет от правителството.

Местните данъци и такси са едни от основните приходоизточници за бюджетите на общините. Изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова каза, че по отчет към август събираемостта продължава да намалява спрямо 2009 година.  

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google