„За мен е съвършено безспорно, че имаме повишаване между 0,7-0,8 на средната температура на земната повърхност през последните 130 години. Това се дължи на комплекси причини и аз не приемам тезата, че основната са парниковите газове”. Това заяви в студиото на „Тази сутрин” акад. Тодор Николов, Институт по геология към БАН.

„Климатичната система на Земята е много динамична и хаотична, но не трябва да се отрича, че имаме глобално затопляне. То съществува и е обусловено от природни фактори, които се засилват много от дейността на човека. Това е най-горещото лято от 130 години насам”, допълни той.

„Хората, като чуят подобно прогноза и настръхват. Това е осреднена температура, която се смята по сложен начин. Като се каже, че за Европа е най-горещото лято, това не значи, че тук за нас е. Видяхме, че имаше и валежи”, заяви метеорологът на bTV Емил Чолаков.

„Казваме, че системата е динамична и същевременно се плашим от факта, че има някакви промени. А август ще бъде относително топъл и сух, но ”, коментира Анастасия Стойчева, Институт по хидрология и метеорология при БАН.

„Слънцето винаги е било такова, каквото е и сега. Има колебания в слънчевата активност. Сега отиваме към тенденция на намалена слънчева активност, което дава основания на някои да развиват хипотезата, че предстои силно застудяване, което ще се усети след 30-40 години”, допълни акад. Николов.

„И 2012, и всички други апокалиптични прогнози, които сте чували – апокалипсисът се отлага, взимайте си хавлията и отивайте на плаж”, посъветва за финал метеорологът на bTV.

Целия разговор чуйте в прикачения видеофайл.