Сърдечно болните в страната имат голям проблем с имплантирането на животоспасяващите пейсмейкъри, алармираха  в студиото на „Тази сутрин” кардиолози и пациенти. Здравната каса плаща само най-стария и евтиния модел кардиостимулатор. Около 70% от случаите обаче се нуждаят от много по-съвременни и скъпи модели. Така пациентите са принудени сами да си купуват животоподдържащите апарати.

От 1969 година до днес държавата купува и имплантира на сърдечноболните българи най-елементарният модел кардиостимулатор. За постоянен здравната каса плаща 2400 лева, а за временен - 600 лева. Нуждата от тези обикновени стимулатори е едва 30%.

„Самия пациент и неговият случай изискват своето устройство, а ние сме принудени да им купуваме обикновените модели. Според статистиката 50% от пациентите умират вкъщи, ако не се сложи нужното устройство”, каза д-р Светослав Йовев.

Стимулаторите струват до 30 хиляди лева - 11 пъти по-скъпи от тези, които купува държавата.
Някои от имплантираните с евтиния пейсмейкър са били повторно  оперирани и сами са купували нужния им по-скъп стимулатор. Такъв е случаят и с Павел Толев. Неговият пейсмейкър е купен и подарен от фирмата, в която работи майка му.

„Когато трябваше да се реинплантира, се оказа, че трябва да доплатим. Имаше и обикновен, но аз като всеки един родител искат най-доброто”, коментира Райна Толева, майка на имплантиран с кардиостимулатор.

„От 2000-а досега са имплантирани около 100 стимулатора като моя. Ако държавата е опряла до 80 хиляди лева, по-добре да я закрием”, каза Харалампи Златанов, сърдечно болен.

От Здравната каса коментират, че проблемът може да се реши чак при следващите преговори за новия рамков договор, който се подписва всяка година. От началото на годината касата е платила за такива стимулатори около 2,4 милиона лева.