
Председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" Петко Сертов е поискал да бъде освободен от поста си, потвърди правителствената информационна служба. Сертов е депозирал оставката си пред премиера. Бойко Борисов ще оповести решението си по подадената оставка в понеделник.
Слухове за оставката на Петко Сертов тръгнаха още вчера, след като двамата с Борисов се видяха на четири очи.
Веднага след това премиерът се срещна и с Иван Костов, който оглави парламентарната комисия за контрол на ДАНС. Вчера Костов отказа да коментира обсъждан ли е въпросът за смяна на ръководството на ДАНС, въпреки че в сутрешния блок на bTV обясни тази необходимост.
Преди дни новият вътрешен министър Цветан Цветанов поиска да се изчистят дублиращите функции между МВР и ДАНС. От самото си създаване през 2007 година около агенцията възникват непрекъснати скандали. Един от най-големите бе скандалът с разпечатките на депутатските телефони, заради който Сертов беше викан в парламентарната комисия по вътрешна сигурност.
Не стана ясно и дали има осуетено пътуване на Петко Сертов до Съединените щати поради липса на доверие от страна на американските служби към него. Председателят на ДАНС е подчинен на премиера. Той обаче се назначава и освобождава с указ на президента.