От Агенцията по трансплантации казаха за bTV, че реално никой не знае колко процедури по изкуствено оплождане се извършват, както и няма точна статистика за успешните опити. Още по темата от Миролюба Бенатова:
Д-р Георги Вакрилов е създал над 500 деца по изкуствен път и е категоричен, че оплождането на 62-годишната жена е грешка.
"Целият ми живот е минал в помагане на правене на бебета и винаги съм се придържал към тази максима - трябва да се правят бебета, но не на всяка цена”, каза д-р Вакрилов.
Доктор Вакрилов отбелязва, че тази манипулация е опасна, както за възрастната жена, пожелала да стане майка, така и за жената, дарила яйцеклетката. Има възможност дарителката да няма свои деца след интервенцията.
- Защо даряват жените яйцеклетки, най-често в България?
- Да си го кажем ли направо? За пари. Никой няма да ти дари яйцеклетки така, щото просто те обича например. Сега това тъпо ще прозвучи, но момичето навършило пълнолетие, отива, дарява яйцеклетки, нали, за да вземе пари, за да си направи цици. Разрешено е всичко, общо взето. И ембрион да дариш, и яйцеклетка да дариш, и сперматозоид да дариш, и мерцедеса си да дариш - всичко е разрешено.
- Да, но да дариш ембрион, значи да дариш детето си? Нали така?
- Ако това го правиш, за да помогнеш на хората, защо не?
- Но ти подаряваш човек? Каква е разликата между циганката, която си е продала детето за 2500 евро и другата жена, която си е замразила ембриона и го е „дарила” срещу много по-голяма сума.
- Разликата е в нормативната база. Едното е разрешено, а другото не е.
Законът не изисква донорството да се води в отделен регистър. Не е ясно и колко пъти от получени ембриони се е родило дете.
Законът не изисква и държавен регистър , в който надлежно да е записано колко ембриона са получени от процедура и какво се е случило с тях.
Историята със 62-годишната майка показва, че е възможно получени и здрави ембриони, ползвани в процедура, да не са били записани в Агенцията по трансплантация.
- Смятате ли, че под някаква форма се прави търговия с ембриони?
- Вероятно съществува такова нарушение, но няма как да бъде хванато, заяви Боряна Рапонска, началник отдел „Асистирана репродукция” в Агенцията по трансплантации.
Не е ясно и надскача ли се нормата един донор да няма повече от пет деца. Някакъв регистър на донорите се води от 2007 година, а оплождания с донорска сперма се правят от 20 години.
- Вас не ви ли смущава, че при такова много голямо производство на деца по този начин, реално не е ясно колко от тях са братя и сестри?
- Притеснява ме. В световен мащаб е така, каза още д-р Рапонска.
Клиниките ин витро са застрашени от максимум 60 хиляди лева глоба, ако бъде засечено нарушение на процедурите.