Почти три часа днес правителство, синдикати и работодатели спориха за предстоящото поскъпване на газа. Предложението на "Булгаргаз" е синьото гориво да поскъпне с 29,7% от 1 юли. Постигнаха ли съгласие страните – отговор дава Мария Ванкова.

На срещата в Министерския съвет страните не успяха да се договорят за предстоящото поскъпване на газа. Така, исканото увеличение от малко над 29%, спрямо сегадаействащите цени, остава под въпрос. Според председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев обаче, нищожен е шансът увеличението да е по-малко. Тричасовите преговори не успяха да сближат позициите на правителство, синдикати и работодатели.

"Ние казваме - не искаме увеличение на цените, те казват - няма начин. И какво? За да не фалираме "Булгаргаз" ще фалираме държавата", коментира Мика Зайкова от КТ "Подкрепа".

Синдикатите твърдят, че поскъпване на газа с малко над 29% от една страна ще бръкне дълбоко в джоба на домакинствата, които трябва да си приготвят солидни суми за парно през следващия сезон, а от друга - ще доведе до фалит на редица предприятия.

"Газта ще се увеличи и тя влияе на всички цени на стоките, защото влияе върху себестойността. Това означава инфлация, това означава поскъпване на живота поне с 15-20%", смята Зайкова.

В стремежа да не се сбъднат черните прогнози на синдикатите, работодателите предлагат "Булгаргаз" да се погрижи и да си събере вземанията от длъжниците. Така, разполагайки с по-голям финансов ресурс, дружеството можело да поиска по-малко оскъпяване на газа.

"Нашата препоръката е такава - ще си получават валидно съдебно решение и ще насочват вземанията си към фирмите и гражданите, които не са си платили. Те трябва да си платят към тях, трябва да има принудително изпълнение, а не косвено това да се натрупва в цените на тока и газа и другите енергоизточници", смята Цветан Симеонов от БТПП.

Според председателя на държавната комисия регулатор, подобна мярка би отложила плануваното увеличение, но не би го намалила. По думите на Ангел Семерджиев, ще бъдат използвани и най-малките възможности, за да се постигне по-малко увеличение.

"Към момента е много трудно да се постигне такова нещо, допълнително продължаваме да работим. Туширането на поскъпването трябва да е ясно за чия сметка ще бъде и кой ще плати разликата. Това е проблемът, разбирате ли. В момента единственият, който може да плати разликата е "Булгаргаз", каза Семерджиев.

В чий джоб ще бръкне поскъпването на газа ще стане ясно в понеделник, когато държавният регулатор ще излезе с окончателно решение. Тогава ще разберем и с колко ще поскъпне токът от 1 юли. По този въпрос спор няма, почти сигурно е, че увеличението ще е средно с 2%. Така, че изненади можем да очакваме, само що се отнася до цената на газа.