Днес започнаха, макар и неофициално, консултациите за съставянето на новия кабинет. Официално са известни имената само на двама министри. Все още не е ясно дали дву- или трипартийна ще бъде управляващата коалиция.

Какви са официалните и неофициалните информации за бъдещото правителство до този момент?

За преговорите, които вече се водят и за условията, които се поставят, разказва нашият репортер Марина Цекова.

В сградата на Министерския съвет утре ще е едно от последните заседания на правителството "Станишев". Кой ще влезе в тази сграда заедно с Бойко Борисов след това, все още до голяма степен е въпрос на предположения. Все още не е ясно и с кого ГЕРБ ще направи коалиционен кабинет. И дали ще включи в правителството представители на други партии или сам ще състави кабинета и тогава ще поиска тяхната подкрепа срещу по-незначителни постове в администрацията.

В късния следобед при лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на консултации бяха лидерите на Синята коалиция. Утре следобед предстои срещата с "Ред, законност и справедливост". Разговорите са обвити с много тайнственост.

Но има някои условия на сините и РЗС, които вече са ясни.

Преди това, след среща с главния прокурор Бойко Борисов обяви името на новия министър на вътрешните работи.

"Не мислех да го казвам, но колегата Цветанов ще е новият вътрешен министър. Така че ги оставям още от днес да си говорят и да подготвят работата, така че всеки от нас да си носи отговорността", каза бъдещият премиер Бойко Борисов.

Лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров каза, че до момента нямат предложен вариант. Според Димитров е нормално разговорите с Борисов да започнат, но инициативата трябва да е в ГЕРБ.

Попитан как сините ще реагирате, ако Борисов ви предложи правителство "ан блок", само от негови експерти, което те трябва да подкрепят, Димитров отговори: "Аз на негово място не бих направил това, защото ще бъде управление на малцинството. А във времена на криза е нужно стабилно мнозинство със споделяне на отговорности".

По думите на съпредседателя на Синята коалиция този вариант съществува, но неговата стабилност и устойчивост ще е под въпрос.

"Имаме експерти в много области. Тяхното участие е по някакъв начин задължително, защото тяхното участие ще гарантира промяната, изпълнението на нашата програма, това за да бъде гарантирано нашите експерти трябва да бъдат в управлението. Аз лично смятам, че Борисов ще избере варианта на стабилност и по- голямо мнозинство", коментира Димитров.

"РЗС ще продължи да следва своите принципи и ще даде своите 10 гласа за правителството на ГЕРБ или по-точно за правителството на Бойко Борисов. Не поставяме условия. Ако те желаят да включат и ако ние сме съгласни със структурата на експертно формираните екипи, бихме участвали, но не на всяка цена", каза лидерът на "Ред, законност и справедливост" Яне Янев.

Партията иска да се убеди, че правителството е структурирано на антикорупционна основа.

"Ако ни убедят, няма пречка да участват и всички министри от правителството на Иван Костов. Но искаме солидни аргументи", каза Янев.

Дву- или трипартийна коалиция е по-вероятна?

"Оценката за трипартийна коалиция като по-устойчива и като предпазваща Бойко Борисов от изнудванията на по-малкия коалиционен партньор е доста подвеждаща, защото макар да изглежда по-устойчива, при трипартийна коалиция Бойко Борисов ще бъде изнудван от двама малки коалиционни партньора и програмата на партията ще бъде изложена на по-силен натиск", каза за bTV Новините Румяна Коларова.

Правителството на десния блок има по-силна програмна консистентност, по-последователно е, смята Коларова. Според нея Синята коалиция е по-надежден партньор, РЗС едва ли има партийна дисциплина, което е задължително условие, когато се търси партньор.

По думите на Коларова едно от "най-невластните" министерства – правосъдното, може да бъде дадено на сините.

Повече за изборите вж. на Izbori.btv.bg