Учениците, които завършват средното си образование през следващата учебна година, ще се явяват на новия тип матура по български език и литература. Въпросите за теста ще се определят минути преди началото на зрелостния изпит, а вместо съчинение по формулирана тема ще се пише есе.

Основната цел на готвените промени е да се намали максимално човешкото участие в създаването на тестовете, за да се избегне изтичането на информация за въпросите в изпита. Плановете на Министерството на образованието са да бъде създадена програма, която буквално минути преди началото на изпита до определи кои ще са въпросите в теста, а не както беше досега - 3 предварително подготвени варианта, от които се избира един.

Подготвя се промяна и за писмената част - вместо формулирана литературна тема, като например последната, която се падна на матурата - "Силата на словото в одата Левски на Иван Вазов", министър Игнатов предлага есе, което може да е на тема - Какво ми даде Вазов?

Как учениците приемат идеята?

В края на учебната година момичетата и момчетата, които догодина ще са в 12-ти клас, получиха нова тема за размисъл през ваканцията - каква точно ще е матурата им по български език и литература. На Орнела и Анжела от столичната испанска гимназия, като цяло идеята на министър Игнатов им звучи добре.

„Но се страхуваме, че с новите промени всъщност няма да имаме, дори самите учители, самата програма няма да е подготвена според новия формат и следователно може да се наложи да търсим помощ от отвън”, казва Анжела.

Орнела Генчева смята, че на тези, на които остава само още една година, няма да е достатъчно времето за подготовка.

„Темата е твърде обща и мисля, че всички знаят как е положението с образованието тука в държавата, то определено не е достатъчно за такава по-обща тема. Досега сме свикнали с доста по-формални неща на конкретни произведения. Също така вече хората са свикнали, в смисъл с частните уроци вече практика е и не мисля, че толкова бързо могат да се направят тези промени”, каза Орнела.  

Според момичетата точно новият формат на писмената част от матурата ще накара много от учениците да тръгнат на уроци. А що се отнася до самия тест:

„Не мисля, че за първа година се разбира, че изтича информация, така че не знам защо точно сега са решили, може би трябваше да бъде направена по-рано тази промяна”, каза Орнела.

Кога планираната промяна може да стане факт?

Министърът на образованието Сергей Игнатов обясни днес, че ще бъдат подготвени промени в нормативната уредба, трябва да бъде променен и учебният план по български език и литература за 12 клас. Ще е нужно и да се разработи компютърната програма, която ще определя въпросите за теста, както и програма за проверките на писмените работи, защото в есетата освен за правопис ще се следи и за броя на използваните думи. Текстовете ще бъдат проверявани и от хора, но оценката ще бъде само 20-30% от общия резултат от матурата.

Попитан дали  в училище учениците получават нужната подготовка за един такъв тип есе, образователният министър Сергей Игнатов каза, че получават и затова ще има наредби, които трябва да се коригират, за да могат децата да знаят, че ще пишат есе.

„Става дума за личното отношение към даден автор. Как този автор лично присъства в неговия живот или в някаква случка в живота му, за това става дума. Не искаме да формулираме конкретна тема. По-лесно е да научиш 20 анализа наизуст, сега ми разказваха, имаше курсове и там направо са казвали: „Трябва да почнете с еди кое си изречение, като почнете с него значи сте посещавали моя курс”, е това вече няма да е така”, каза Игнатов.

Министърът на образованието очаква, че ще има критики към идеята и то най-вече от страна на хората, които дават частни уроци, защото най-малкото сега ще трябва да започнат да преподават по нов начин.