„Обикновено полицията ни води хората за настаняване, но получаваме и много сигнали от обикновени граждани като изпращаме мобилни екипи да доведат бездомните. Има много хора обаче, които не искат да идват при нас въпреки, че са на улицата. По принцип около 30% от бездомните са с някакво заболяване и на нас ни е много трудно да ги мотивираме, че трябва да ни се доверят и да получат помощ”, казва Владимирова.
Тя призова бездомните, които не желаят да бъдат приютени през зимата, да се възползват от друг нов проект на общината, който стартира днес.
„На три места в София общински екипи ще раздават топъл чай през цялата зима. Това ще става на ЦУМ, НДК и Централна гара”, обяви директорката.
Един от центровете за бездомни хора в столицата е този в жк „Красна поляна”, чиито капацитет е 120 души и вече е зает. Един от настанените тук само преди ден е Александър.
„На улицата съм от 5 години заради семейни конфликти. От един ден съм тук, снощи ми се струваше, че камъните се пукаха и мобилните екипи ме доведоха. Електротехник съм – работя, когато има работа. Работил съм и като таксиметроф шофьор”, разказва мъжът.
Антон и Георги пък са тук от преди Коледа.
„Тук съм от 23 декември. Бил съм шофьор. Плащах си редовно квартирите, но претърпях операция и останах без работа. Тук хората са много добри и сме доволни. Имаме храна, баня и е топло”, споделя Антон.
Максималният престой в този център е три месеца. За разлика от тук, в центъра за кризисно настояване има 58 човека, чиито разрешен престой е едва 12 часа. С временно настанените там работият психолози.
„В немалко от случаите тези хора са временно навън заради проблеми в семейството и много от тях се връщат по домовете си. Ако не могат да го направят, ние се опитваме да намерим къде да пренощуват. Целта обаче в този център е да им помогнем да си решат дълготрайно проблемите”, обяснява Мина Владимирова.