Христина Иванова е една от многото българки, които макар и с голямо закъснение, получи евро субсидия от 25 000 лева по програмата "Млад фермер". С част от парите тя купува 15 декара земеделска земя край Хасково, която, по проект, трябва да засее с чушки и домати. Но нивата все още е празна.
"Оказа се, че нямам от къде да поливам. Собственикът на язовира, на водоемите тука, на трите водоема, които са - на горния изравнител и на язовира, ми отказаха за вода”, обяснява Христина Иванова.
Ако не засее навреме реколтата, Христина ще трябва да връща евро субсидията. Затова тя търси съдействие от кметството, тъй като язовирите са общинска собственост. От там я препращат в напоителни системи, от където пък й казват, че са безсилни защото язовирите са общински.
"Да, това е голям проблем, който аз не мога да реша. Ние сме отнесли докладни към нашата шапка и вече чакаме техните решения и това е”, каза управителят на "Напоителни системи " ЕАД Синхрон Петър Кемал.
Докато обикаля по институциите, Христина се сблъсква и с още едно родно явление. Арендаторът й иска пари на ръка.
"Но тъй като насреща аз нямах фактура, отказах да ги дам тези пари”, разказа Христина.
Арендаторът на водоемите в района отрече да е искал пари на ръка, но отказа да разкаже версията си пред камера. От общината също не пожелаха да бъдат снимани, но не отрекоха, че в договора с наемателя има клауза, която го задължава при необходимост да предоставя поливна вода.
Сега за Христина остава само един вариант - да получи вода от канала на Напоителни системи, който обаче е на километър от нивите и това ще оскъпи с близо 5 000 лева продукцията й.