Сред засегнатите от замразяването на държавните заплати са екипите на Бърза помощ. В момента лекар от това звено в столицата взема около 650 лева брутна заплата.

Тази линейка беше през цялото време между участниците в днешната демонстрация. Екипът й беше готов да окаже помощ, ако някой от хилядите хора наоколо се почувства зле. Не протестира, въпреки че също няма да получи чаканото 10% вдигане на заплатите.

Доктор Буен Тодоров изкарва в линейката 23 12-часови дежурства на месец. Той няма представа колко живота е спасил.

"Не мога да ви кажа. Нашите случаи са инфаркти, инсулти, тежки травми, кръвоизливи, пътни инциденти.  Средно съм имал най-малко 8 такива случая и най-много 15".

За 12-часово дежурство се пада по един случай на час.

"Лекар със специалност хирургия и 24 години стаж - основната заплата е 690 лв. Допълнително материално стимулиране 200 лв на месец. И имаме право на допълнителни дежурства , аз давам 6 до 8 дежурства извънредно. Седем дежурства са около 500 лв", обяснява лекарят.

Смятал да си направи екскурзия с увеличението, което трябваше да дойде на 1 юли.  Д-р Тодоров не вярва, че с парите , спестени от държавните служители може да се помогне на икономиката.

"С рязането на заплати нищо няма да се получи. Цел на следващото правителство трябва да е използването на еврофондовете", уточни още той.

Смята, че ако се стигне до рязане от заплатите, това ще го принуди да търси работа в чужбина. А до тогава ще работи тук, в спешна помощ - за 5 лева на час.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето