У нас настъпва сезонът на засилена активност на кърлежите. От Националния център по заразни и паразитни болести отново предупредиха, че кърлежите предават различни зарази, но най-често Лаймска болест. В България всяка година от нея се разболяват около 1000 души.

Влагата и високите температури осигуряват отлични условия за размножаването на кърлежи. Разходка с къс панталон сред неокосената трева е сигурен начини да попадне кърлеж на кожата ви.

"След ухапването от кърлеж локалната червенина, която се появява, това не е Лаймска болест", обяснява Доц. д-р Ива Христова.

Лаймската болест има инкубационен период около две-три седмици. След този период изведнъж на мястото на ухапването се появя голямо червено петно, което нараства доста бързо.

"И това е моментът, в който трябва да се лекува с антибиотик, за да не се допусне разпространение на бактериите в кръвта и засягането вече на вътрешните органи", продължава  доц. Христова
 
Важно е кърлежите да се свалят от медицинско лице с ръкавици и пинсети.

"Съществено е да не бъдат сваляни с голи ръце и да не бъдат размачквани между пръстите, защото заразата е в тях и при евентуално размачкване може да проникне дори през здрава кожа."

Сваленият кърлеж поставете в контейнерче с влажно памуче. Контейнерчето можете да съхраните в хладилник за два-три дни докато го занесете в лабораторията за изследване.

"Кърлеж се изследва в референтната лаборатория по предавани с кърлежи инфекции към Центъра по заразни и паразитни болести, както за вида на насекомото, така и за евентуалната заразеност", обяснява Христова

Във всички по-големи градове са предоставени безплатни тестове за изследване за Лаймска болест. От изследването на кръвта се определя каква е инфекцията и се избира по-нататъшно лечение.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето