До края на годината трябва да бъде изработена система, по която катаджиите в цялата страна да се сменят на ротационен принцип.
По новите правила вече работят в София
Всеки месец на ново място, в нов екип и с нови колеги - така дежурят катаджиите в София вече трети месец. От юни в столицата е въведен ротационния принцип и той се прилага за полицаи, заподозрени, че взимат рушвети или чакат на хранилка по завоите.
„Идеята е да се махне служителят от средата, където има вече създадена корупционна практика и да бъде преместен в новата среда. Той бива преместен примерно да пише призовки или да води документацията, така че по този начин му се взима възможността да има пряк допир с гражданите”, обясни Росен Корчев, началник група "Контрол и методическа дейност" в КАТ – София.
Новите правила не се харесват на катаджиите, но нямат избор
Работят с нови колеги и признават, че дори и на ново място, с нов екип, винаги има начин да нарушиш правилата. Твърдят, че шофьорите са по-активната страна и всичко зависи от това дали пътният полицай се поддава на корупционни практики.
Шофьорите обаче смятат друго - че в София е пълно с катаджийски капани, заложени по кръстовищата. Водачът Васил Енчев признава, че често му искат пари – по 10, по 20 лева.
"Ако трябва да ходиш до КАТ и да се разправяш, по-добре е да го почерпиш", смята Васил.
В столицата за последните три месеца повече от 40 катаджии са извадени от корупционни хранилки заради подозрения, че взимат пари на ръка.