Как правилно да се изписват и изговарят думите в българския език и как да напишем правилно името си с латински букви?! Отговорите се съдържат в обновения "Правописен и правоговорен речник на българския език", с правилата за транслитерация.

350 хиляди думи и словоформи съдържа "Правописният и правоговорен речник на българския език". Над него дълги годни работят проф. Петър Пашов и проф. Христо Първев.

Синът на проф. Първев си спомня, че съставянето започва още през 70-те години.
"Тогава нещата бяха без компютри, на пишеща машина. Доста усилия бяха необходими. Ние в семейството също помагахме. Аз пишех имена, поставях фишове", казва доц. Иван Първев.

Според съпругата на проф. Пашов най-важното решение, до което стигат създадели на речника, е да включат всички форми на глаголите и на съществителните имена.
"Защото едно е да се даде само основната форма, а хората не знаят по-нататък нито ударение, нищо", казва Мария Пашова.

Речникът дава отговор на най-честите грешки, които хората допускат при писане и при изговаряне на думите.

"Продължават грешките с ударенията. Там са най-много грешки", отбелязва Пашова.
В последното обновено издание са включени и по-нови чуждици като "компютър" и "лаптоп".

"Аз, като преподавател в СУ, също се ядосвам, когато студентите не знаят правописа. Когато някои колеги казват дЕкан, а не декАн- както е правилно, което за мен е белег, че явно има дефицит в средното образование, може би в обучението на български език и те трябва да се компенсират", обяснява доц. Иван Първев.

Новият тираж на речника ще бъде доставен безплатно на всички училища и образователни институции.
Към речника са добавени и правилата за изписването на български имена на латиница. От министерството на образованието обмислят тези правила да станат част от учебната програма по български език на учениците.

От Института за български език към БАН възнегодуваха срещу факта, че речникът, преиздаден от Софийския университет с новите правила за транслитерация, ще бъде раздаван безплатно на училищата. Според академиците той няма нормативен характер и може да доведе до объркване при използването му в учебната работа.

От БАН съобщават, че в момента техни учени завършва работата по нов правописен речник, който ще бъде нормативен.

Правописният речник обаче ще бъде от полза не само на учащите се, но и на повечето българи. Причината е, че цялото ни ежедневие е изпълнено с правописни грешки.
 

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето