Повече от половината българи не са ходили на зъболекар през последната една година. Това показват данните от редовното изследване “Евробарометър” на Галъп, проведено в страните от Европейския съюз. Едва 45% от българите са били в зъболекарски кабинет през последната година.

С това страната ни се подрежда на едно от последните места в Европа – 21-во сред 27 страни от Евросъюза. За сравнение, средно 57% от европейските жители, като цяло, са прегледали или лекували зъбите си в последните 12 месеца.

Подробности за изследването четете в утрешния брой на вестник "Класа”.

За да са здрави зъбите ни, трябва да ходим на зъболекар поне веднъж на шест месеца. Още за българина и неговата грижа за зъбите разказва Радослав Чолаков.

Поредният пациент, на когото зъболекарите трябва да извадят зъба. При това не един, а два.

"Зъбите бяха умъртвени, бяха с корони - двайсет години умъртвени зъби. Те в един момент се развалят”, обяснява Юлиана.

Все по-често на зъболекарите им се налага да вадят зъби не само на възрастни, но и на деца.

"Виждаме деца на осем-десет години с вече извадени шести зъба. Виждаме деца на осем-десет години с осем-десет-дванайсет кариеса на постоянни зъби, което е абсурд, но е факт”, казва д-р Олег Гладков.

Абсурдният факт се дължи на абсурдно ниската здравна култура на българина.

"Искам да разчитам на пациенти, които са отговорни за своето лечение, тъй като лечението не е едностранен процес. Ние не може да лекуваме пациентите без тяхното желание и активно съдействие”, обяснява стоматологът.

Колкото по-често ходим на зъболекар, толкова по-здрави зъби ще имаме. При тази модерна апаратура, която има в днешно време, ходенето на зъболекар вече не боли. Е, може да ви заболи понякога джобът, но със сигурност нередовното ходене при зъболекар ще ви излезе по-скъпо