Днес пред сградата на посолството на Полша в София, бащата на децата Тодор Василев, заяви че е готов ако трябва да влезе в затвора, но да си върне Николета и Павел обратно.

Няколкостотин протестиращи от цялата страна се събраха пред полското посолство в негова защита.

"Казваме не на насилието над децата! Как може нашите политици да не застанат зад нас? Ние българи ли сме или не? Тя може с една рускиня да дойде, чужд гражданин да ни вземе детето! Рускинята ни го извлече от ръцете!"

Бащата Тодор Василев показа рисунки на децата си, свързани с България. По повод думите на министъра на правосъдието Миглена Тачева, че го заплашват до три години затвор, ако не предаде на Полша и Павел, Тодор отговори:

 „Аз съм готов да си поема отговорността. Само това мога да ви кажа. - А чувстваш ли се престъпник? - Не, не се чувствам престъпник, но съм готов да си поема отговорността"

Тодор призова Държавната агенция за закрила на детето да се намеси и да реши случая като българска агенция.

Сред най-коментираните теми днес бяха думите на правосъдния министър Меглена Тачева от снощи. Тези думи станаха причина хората пред полското посолство да поискат многократно нейната оставка.

"Toва не е министърка! Да си подаде оставката! Искаме оставката на тази! Безумие е да говори за правни казуси когато децата са травмирани за цял живот!!"

Междувременно, колегите от полската телевизия "Ти Ви Ен” ни предоставиха

кадри с отведената от България Николета и нейната майка.

На видеото се вижда как малкото момиче играе с кукли в апартамента на майка си.

В стаята присъства и по-малко дете, за което Барбара Василева обяснява, че е приятел на Николета и Павел.

"Това е Павлек. Аз го очаквам тук и смятам, че той ще се присъедини към нас много скоро"

От разговора с майката става ясно, че тя изобщо не се съмнява, че ще получи и сина си в Полша.

"Очаквам, че властите ще направят всичко, за да може Павел да се завърне при мен колкото е възможно по-скоро. Няма друг начин. Защото има правосъдие, има решение на съда".

Момиченцето Николета също застава пред камерата на полските ни колеги:

- Как се чувстваш?
- Добре.
- Всичко наред ли е?
- Да.
- Какво ти харесва най-много тук?
- Всичко.
- Домът ти?
- Леля Ани си е сложила нова коса.
- Щастлива ли си да бъдеш тук?
- Да.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето