Четири дни след изборите вълна от искания за касиране на вота залива страната. БСП оспорва вота в София, ГЕРБ се усъмни в резултатите в Кърджали, Кирково и Тетевен, а Синята коалиция - във Видин и Своге.
Междувременно най-накрая Централната избирателна комисия обяви с голямо закъснение и в нарушение на закона окончателните резултати от вота за държавен глава. Разликата между двамата претенденти за "Дондуков"| 2 е над 375 хиляди гласа.
Мотивите за обжалване - хаос при организацията
Социалистите оспорват резултата на Йорданка Фандъкова в столицата заради хаоса, който царял при организацията на вота. По данни на БСП секционни протоколи изчезвали, а бюлетини били просто оставяни в училищата, където хората гласували.
Председателят на Градската организация на БСП Румен Овчаров показа протокол от СИК, който по думите му, трябва да се намира в документите, които ОИК предоставя на ЦИК.
От левицата твърдят, че разполагат с още протоколи и възнамеряват да ги приложат към жалбата. Овчаров не обясни откъде ги имат, вместо това се пошегува, че са ги намерили докато са се разхождали край зала "Универсиада".
Съмненията на БСП във вота се прокраднали и след като разбрали за двамата депутати от ГЕРБ, които се оказали в Общинската избирателна комисия. Двамата обясниха, че помагали на бременна жена, която носела чувал с бюлетини.
„Призоваваме всички бременни жени, които са в секционните комисии, да дойдат на „Леге”, да си подадат данните и ние ще ги защитим и ще им носим чувалите. За мен това обяснение е символ на наглостта и арогантността на ГЕРБ”, каза Георги Кадиев. Столичните социалисти обаче не коментираха защо колегата им
Мая Манолова изненадващо се оказала в секция в Кюстендил
В нощта на изборите червения депутат влиза в спор с шефа на Комисията от ГЕРБ за валидността на бюлетините. По думите на Манолова тя не е нарушила закона.
Управляващите обжалват изборите за кмет и общински съветници в Кърджали Готови са да подадат и жалби за Кирково и Тетевен. Заради нарушения в бастиона на ДПС от ГЕРБ искат ръчно броене на бюлетините. Кмет на града остана Хасан Азис.
"Имаше дописване на хора, имаше хора, които не трябваха да бъдат в комисиите, и хора от забранителния списък ", коментира Цвета Караянчева, областен лидер на ГЕРБ
Конституционалистите признават, че нарушения на изборите има
Но, според проф. Александър Джеров, бивш конституционен съдия, няма основание за касиране, защото този вид нарушения не пречат на законосъобразното провеждане на изборите и на обявяването на окончателните резултати.
Исканията за касиране на вот за местните избори се отправят към съда, а пред Конституционния съд се оспорват за резултатите от президентската надпревара. Специалистите обаче смятат, че до нови избори няма да се стигне.
До края на седмицата ще има повече проверки и досъдебни производства
във връзка с изборите. Прогнозата е на главния прокурор Борис Велчев. По думите му за "лоша организация" на вота не може да се носи наказателна отговорност. Същото се отнася и за нарушения, които законът не определя като престъпления.