Според министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов в състояние на криза не трябва да се вдигат данъците и осигуровките. Младенов каза това в отговор на въпрос какво е мнението му за предварителните условия на синдикатите, че ще участват в преговорите за пенсионната реформа, само ако се гарантира увеличаване на осигуровките. По думите му в по-дългосрочен план трябва да се направят по-сериозни актюерски разчети, за да може да се види какви трябва да са осигуровките, които плащат работодатели и работници, за да се укрепи пенсионната система.

Министър Младенов посочи, че се сближават позициите със синдикатите по много текстове, които се отнасят за условията за пенсиониране, по-строг контрол върху инвалидните пенсии и ограничаване на ранното пенсиониране. Според него укрепването на пенсионната система би могло да се осъществи с разширяването на обхвата на осигурените, с повишаване на доходите на заетите, както и с мерки за повишаване на заетостта сред младежите, хората над 55 години, трайно безработните, хората с увреждания, всички уязвими групи на пазара на труда. Повишаването на осигурителния стаж според министър Младенов ще стимулира работниците да се осигуряват и да излязат от сивата икономика.

По думите на министър Младенов в момента има основание да се смята, че сивата икономика се е увеличила и затова от утре, 16 юни, Главната инспекция по труда започва масирани проверки в цялата страна. Младенов се обяви отново и против повишаването на цените на енергоносителите. "Надявам се да се намери механизъм те да не се увеличават, защото нямаме пари да компенсираме доходите, ако се вдигне цената на газа с 28%, това е безумие", каза министър Младенов.