Една ядрена електроцентрала не е цел сама по себе си, добре е да я има, ако е икономически целесъобразна. Това каза във времето за парламентарен контрол министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в отговор на въпрос на депутата от "Коалиция за България" Петър Димитров за замразяване на проекта АЕЦ "Белене".

Терминът "замразен" не е коректен за АЕЦ "Белене", заяви Трайков. Максимално ограничени са разходите по проекта до навлизането на стратегически инвеститор. По проекта се работи и той напредва в статуса си на осъществяване, посочи министърът.

Трайков припомни, че едно от първите решения на правителството на ГЕРБ е било, че България няма да инвестира повече в този проект от това, което вече е инвестирано. Той добави, че решението за това е било обсъдено с руските партньори.

Проектът АЕЦ "Белене" се изгражда по либерален режим, а не при необходимост от поддържане на баланса на системата, каза министърът. Моментът, до който сме стигнали по проекта, предполага наличие на инвеститорски интерес, за да може проектът да се осъществи, каза Трайков. Според него ако реакторите наистина са толкова изгодни и евтини, то инвеститорски интерес ще има.

Цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" няма да е същата като цената от АЕЦ "Козлодуй", отбеляза Трайков. Говорим за съвсем различни ценообразуващи фактори, при АЕЦ "Козлодуй" има цена, която е исторически постигната, а при нов ядрен проект, дори и на двойно по-ниска цена от тази, която се предвижда за АЕЦ "Белене", това няма как да се повтори, обясни министърът.

Трайков посочи, че дори и проектът АЕЦ "Белене" да не се осъществи, България има и други варианти за развитие на ядрена енергетика, като най-очевидната възможност е за изграждането на нови реактори на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Според Трайков тази възможност умишлено е била неглижирана.

"Южен поток" остава един от важните инфраструктурни проекти за България, каза Трайков в отговор на въпрос от депутата от "Коалиция за България" Михаил Миков за перспективите пред реализацията на българското участие в проекта "Южен поток".

Страните по проекта са Българският енергиен холдинг /БЕХ/ и "Газпром", като БЕХ е предоставил на "Газпром" необходимите документи. В най-скоро време предстоят работни срещи по подготовката на необходимата документация за възлагане на комплексно прединвестиционно проучване за сухопътния участък от тръбопровода на българска територия, информира Трайков.

Въз основа на резултатите от проучването могат да се извършат оценки на проекта на българска територия и на условията за развитието му. Работи се и по документите за създаване на смесената проектна компания с равни дялове между българската и руската страни, каза Трайков.

От БЕХ са предложени конкретни дати за продължаване на практическите действия по проекта и се очаква отговор от страна на "Газпром", така че ние очакваме от тях, а не те от нас, заяви министърът.