Делегацията, водена от председателя на Народното събрание Огнян Герджиков, беше на път за България след официално посещение в Китай и Монголия. Но след близо шест часа полет, правителственият самолет не получи въздушен коридор от Русия и беше принуден да се върне обратно в монголската столица Улан Батор.

Първоначално руската страна заяви, че самолетът е нямал дипломатическо разрешение за прелитане над руска територия. Но по-късно представител на руското министерство на външните работи каза, че е станало досадно недоразумение.

Пресаташето на българското посолство в Москва Васил Вълков заяви, че случилото се е по вина на руската страна.

Установи се, че самолетът е имал нота до Министерството на външните работи на Руската федерация. Българското министерство на външните работи съобщи, че самолетът вече е получил разрешение за прелитане. Очаква се делегацията да се върне в София утре между пет и шест часа сутринта. Огнян Герджиков е заявил, че ако руската страна не изпрати официално извинение за случая, той ще отложи предстоящото си посещение в Москва през април.