За 20 години научният потенциал в страната намаля пет пъти, има и проблеми с възрастовата структура на учените, каза председателят на Съюза на учените в България проф. Дамян Дамянов при откриването на втория Национален форум за науката под патронажа на президента Георги Първанов в рамките на
инициативата "Български дебати".

На форума присъстват министърът на образованието и науката Даниел Вълчев, председателят на комисията по образование и наука към Народното събрание Лютви Местан, Зинаида Златанова - ръководител на Представителството на ЕК у нас, ректори и заместник-ректори на висши училища.

В словото си проф. Дамянов отбеляза, че с 2,62 на сто изследователи на 1000 души у нас България изостава два пъти от средния показател за 15 водещи европейски страни.

По думите на председателя на СУБ сегашното правителство и лично премиерът Сергей Станишев за първи път през последните 20 години предприеха редица положителни стъпки в областта на науката. Те са свързани с нарастването на студентските стипендии с 30 лева, с двукратното увеличение на възнаграждението на докторантите, с достойната пенсия за академиците след излизането им от активна работа, с нарастването на средствата за студентските общежития със 160 милиона лева за три години.

Сред останалите положителни стъпки са увеличаването на средствата за
висшите училища с обща сума 420 милиона лева, както и достигането на средствата за фонд "Научни изследвания" през 2009-а до 100 милиона лева, посочи проф. Дамянов.

Той постави и въпросите дали не е назряло времето за самостоятелно Министерство на науката, иновациите и висшето образование, както и за създаването на национално ниво на Съвет за научни изследвания, иновации и технологии.


Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето