Прокуратурата твърди, че има човек, по чиито показания ще разкрие групата, похитила Киро Киров. Бизнесменът, който преди дни се завърна от плен, погледна скептично на информацията за разкритията.

"Не съм свидетел, нямам представа какво защитен свидетел. За мен защитен свидетел може да бъде само свидетел в голяма държава, където може да ти дадат нова самоличност. В България къде и на кого можеш да дадеш нова самоличност", коментира Киров.

"Вече това може да се случи на всеки един от нас. Ако до вчера мислехме, че са мутри и е преразпределение на пазара, днес случаят не е такъв. И това ме притеснява", каза Вежди Рашидов, приятел на Киров.

По повод на отвличането на бизнесмена, свързан с Централния кооперативен съюз, Киров каза, че не се е замислял дали групата подбира жертвите си сред старата генерация бизнесмени, за които се подозира, че са започнали бизнеса си с така наречените червени пари. Но нарече отвличането три дни след неговото освобождаване – наглост:

"Това е демонстрация на слабостта на тази държава"


Румен Ралчев, който е бивш началник на УБО и е специалист по охранителна дейност коментира, че Киров е бил лесна мишена и е пренебрегнал очевадни индикации, че е застрашен.

По думите на охранителя, Киров не е обърнал внимание на необичайни неща - например - "една кола дълго време върви след вас, отделни лица, безпричинни снимки, човек, който търси информация за личния ти живот. Нови водопроводчици, нови техници по интернет, теглене на информация от личния компютър, липса на елементарна охрана или поне шофьор, който да бъде свидетел".

"Всичко това показва, че е бил поставен на тепсия. И е било въпрос на време и желание", добави Ралчев.

"Аз не съм се пазил, да. Значи аз съм си виновен"

"Дошло е времето да осъзнаем, че няма кой да ни пази и трябва да се пазим сами", каза Киров.

"Според мен държавата трябва да ни пази. Освен сигурността, ни бе отнета и свободата. Аз сега трябва да се движа с охрана. И това не ми харесва. И не искам да живея в държава, в която това да имаш частен бизнес те принуждава да ходиш с охрана", каза синът на бизнесмена - Иван Киров.

"Защото не е далече денят, когато бивши служители на МВР, а защо не и действащи, ще създадат свои собствени команди и ще започнат рано или късно да се разправят с такъв вид посегателства", прогнозира Румен Ралчев.

Анализатори, които не искат да изговорят изводите си публично, намират връзка между последните случаи, коментира репортерът ни Митолюба Бенатова.

Смята се, че похитителите не случайно подбират бизнесмени, които са започнали частната си инициатива чрез приватизация на соц. дружества. Типичен пример за това е последният отвлечен бизнесмен, който някога е придобил Централния кооперативен съюз.

По какво си приличат Киро Киров и Вене Сотиров?

Обединява ги възрастта, усещането, че на тях не може да им се случи, защото са си изчислили бизнеса добре, нямат врагове и са добре с държавата.

Кой трябва да се страхува?

С отвличането на Вене Сотиров от днес се дава знак, че наистина никой не е застрахован.
той, според фирмените регистри, е свързан с основателите на групировката ТИМ, с бизнесмена Младен Мутафчийски, дори и със Столична община покрай интереси към един от пазарите.

Къде са МВР и прокуратурата?

Служителите на МВР правят каквото могат, за да противодействат на отвличанията без да имат необходимата техника за това и без законите да им помагат много. Интересно е да се знае, че в Италия например за отвличане, при което след откуп жертвата е върната жива, законът предвижда доживотен затвор.

Интересно е да се знае, че у нас МВР има сериозни трудности при проследяването на мобилни телефони в реално време, защото се иска конкретно разрешение, което отнема време. И се оказва, че държавата разчита на добрата воля на мобилните оператори например, което не е нормално.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето