
Президентът на една от трите републики в Сомалия даде ексклузивно интервю за bTV. Пред Светослав Иванов, президентът Абдирахман Мохамед Фароле призна, че неговата администрация няма потенциал да се справи напълно с пиратството. Той призова международната общност и България да помогнат на страната му.
Страната, която воюва сама със себе си
Така може да бъде описана Сомалия, където кръвта и глада бележат живота на вече няколко поколения. Гражданската война, която избухва през 1991 година разделя страната на отделни зони, т.е. "държави", които не могат да се помирят и до днес.
В Пунтланд влиза около една трета от населението на африканската страна, а регионът се превръща в център на пиратството. По ирония на съдбата, в страната, в която над три милиона души умират от глад, има цели три GSM оператора. Връзката с президента се оказва неочаквано лесна и възпитаникът на университет в Мелбърн, се съгласява да даде пространно интервю за bTV и дори от време на време прехвърля телефона в ръцете на външния си министър.
"Пристанището в Ейл е едно от местата, където пиратите предпочитат да се крият, когато отвлекат кораб. Ние не сме сигурни обаче, че българските моряци са там. Може да са навсякъде из брега. Не можем да действаме на брега. Нямаме оборудване и потенциал да се борим с тях в момента", каза сомалийският президент.
Сомалийската република Пунтленд покрива 212 хиляди квадратни километра, което я прави два пъти по-голяма от България. За изминалата година пиратите там са изкарали около 40 милиона долара. С около 10 милиона повече от целия държавен бюджет на Пунтленд. В държавата цари пълен хаос, а хора като президента Фаоре могат само да искат помощ от света, за да се справят с пиратите.
А външният министър на сомалийската република Фара Дала има конкретни искания.
"Трябват ни бързо лодки, малки кораби, комуникационно оборудване. Трябват ни шест или седем бази на бреговата ивица, защото той е дълъг 1600 километра", каза Дала.
България може да прати свой представител
В коментар на думите на президента на сомалийската република Пунтланд пред bTV военният министър Николай Цонев каза във Варна, че ако България получи официална покана за обсъждане на проблема с пиратството от сомалийска страна, би могла да изпрати свой представител в размирната държава. Цонев обаче уточни, че на този етап страната ни не обмисля участие в мисиите на Европейския съюз и НАТО в Аденския залив:
"Вие много добре знаете, че за да поемем такъв ангажимент, трябва да направим една добра оценка на възможностите, които има, което е експертна военна оценка, на този етап такава оценка не сме правили", каза военният министър.