Ако две години не използваме отпуската си, натрупаните дни ще изгарят. С това ограничение в Кодекса на труда, управляващите се надяват да решат проблема със старите почивки. Константин Караджов обаче разказва, че идеята среща сериозна опозиция.

С отпуските си най-много се прочу шефът на Агенцията за борба с градушките. След уволнението му се полагат девет заплати компенсация заради 195 дни невзета отпуска. От такива случаи тръгна идеята на кабинета да свие драстично прехвърлянето на почивки от година в година. Депутатите добавиха ограничение за старите отпуски – до две години. Управляващите смятат, че няма да ощетят работника.

"Напротив. Това ще му даде правото да ги използва тези дни, защото много често такава е практиката, че работникът или служителят иска да вземе отпуск, а работодателят не му разрешава", смята Светлана Ангелова.

Проектът гласи, че отпуските, по-стари от две години, се погасяват. Според синдикатите "изгарянето" на отпуските е вариант, който не може да се случи. Причината са различни международни конвенции, в които България е страна. Международната организация на труда изключва да се губят дни отпуск.

"Едно е да искаш, друго е да можеш, трето е да го направиш. Ако искат да отидат в някоя държава, която не е член на МОТ и да правят каквото си искат", коментира Димитър Манолов.

Спорове има и около идеята на държавните служители да се отнемат от 5 до 15 дни, които сега им се полагат, според длъжността. Аргументът е, че някои директори имат повече отпуск от премиера.

Левият депутат Драгомир Стойнев обаче припомня, че преди влизането в Евросъюза кабинетът беше спрял всички отпуски в администрацията.

"И сега да наказваме всички тези хора, които са работили за бъдещето на страната, смятам, че не е морално", обяви той.

Парламентът ще гласува за отпуските идната седмица. Ако бъде нарушено правото на отпуск, от "Подкрепа" се заканват да съдят държавата.