За каква кауза гласуват богатите и бедните и има ли разлика в активността на различните социални слоеве от населението? Проверихме в двата полюса - във Варненските вилни зони около двореца Евксиноград и в плевенско село.

Дванайсет часа на обед, местността Евксиноград. "Кварталът на богатите" във Варна като че ли все още спи. Само от време на време по някоя по-луксозна кола тръгва на някъде - към избирателна секция или към неделно развлечение.

На спокойствието по улиците контрастира стълпотворението от луксозни коли и хора пред скъп ресторант. Не защото хората са на обяд там, а защото в заведението е разкрита избирателна секция. В нея могат да упражнят правото си на глас около 1 100 души.

"От 1 000 души, които са по списък, засега, около 200 души са гласували. Имало е малко хора, примерно, с костюми, но като цяло няма разлика”, обяснява Ивелина Атанасова - секретар на Избирателна секция 169.

В село Коиловци гласуват от рано сутринта. То се намира само на около десетина километра от Плевен и в него живеят малко над 1 000 души. Повечето от жителите на селото са възрастни хора, които оцеляват с минимални пенсии. Много от тях признават, че гласуват повече с джоба си. Там хората избират кмет на селото, кмет на общината, общински съветници и президент.